15-10-2019 11:07
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 17
· Najnowszy użytkownik: Robert
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Ładne maszyny. Życzę d...
Zdjęcia
Jak tam pasażerka z pr...
Michałowo wyciągnij te...
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· system nawadniania o...
· Gry
· Spokój.
· Konkurs „Straż...
· Strażacy na medal - ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Pożar liści i gałęzi między Miliczem i Sławoszowicami
W dniu 10.11.2018 roku JOT OSP Milicz w sile jednego zastępu na samochodzie ratowniczo-gaśniczym GBA 3,5/29,7 został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do pomocy przy gaszeniu pożaru stert liści i gałęzi, do jakiego doszło między Miliczem a Sławoszowicami. Działania gaśnicze trwały blisko 1 godzinę. Na miejscu oprócz naszego zastępu, działał także zasęp z JRG Milicz. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się liście i gałęzie. Podjęte działania okazały się skuteczne, w wyniku których pożar został ugaszony.
Ćwiczenia LISTOPAD 2018
Jednostka OSP Milicz w dniach 7-8 listopada br. brała udział w ćwiczeniu obronnym zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Miliczu oraz Urząd Miejski w Miliczu i Urząd Gminy w Cieszkowie. Było to już piąte w tym roku założenie ćwiczebne, w którym braliśmy udział. Scenariusz ćwiczenia przewidywał działania aplikacyjne i praktyczne. Działania aplikacyjne prowadzone były przede wszystkim przez pracowników JST, a były to m.in. stały dyżur, cyber ataki na sieć teleinformatyczną urzędów. Natomiast działania praktyczne prowadzone były przez powiatowe inspekcje i straże, a dotyczyły ataków terrorystycznych, zagrożeń p/poż. Itd. W czasie jego trwania została przeprowadzona największa jak dotychczas w Miliczu ewakuacja, a mianowicie ewakuowano 1200 –cie osób (uczniów i pracowników) Szkoły Podstawowej nr 2. Tutaj powodem ewakuacji był alarm bombowy. W Cieszkowie, w miejscowej szkole podstawowej ćwiczono atak uzbrojonej w nóż osoby oraz formy obrony przed nim i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym. Ostatnim epizodem tego ćwiczenia, była symulacja pożaru budynku Starostwa Powiatowego w Miliczu. Tu także została przeprowadzona ewakuacja wszystkich osób przebywających wewnątrz, a także osób poszkodowanych oraz akcja gaśnicza. W tym epizodzie JOT OSP uczestniczył wystawiając dwa zastępy na samochodach GBA 3,5/29 oraz SH-18. Po ćwiczeniach w KP PSP w Miliczu, przy udziale organizatorów oraz ćwiczących zostało dokonane podsumowanie, ćwiczenia uznano za udane, a założone cele za osiągnięte. Było to pierwsze tego typu ćwiczenie przeprowadzone na trenie powiatu milickiego.
Poniżej zamieszczamy film zrealizowany przez TVP Milicz"
Pożar balotów w okolicach Piotrkosic
Późnym wieczorem, w dniu 06.11.2018 roku, JOT OSP Milicz na samochodzie Man GBA 3,5/29 został, zadysponowany przez SKKP w Miliczu, do pomocy przy gaszeniu pożaru stogu balotów, który miał miejsce w okolicy miejscowości Piotrkosice (gm. Milicz). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się balotów słomy, za pomocą trzech prądów wody podanych w natarciu, a także rozgarnięciu resztek stogu przy użyciu podręcznego oraz ciężkiego sprzętu. Akcja trwała ok. 3 godz. W działaniach oprócz naszej jednostki, uczestniczył zastęp z JRG Milicz oraz zastępy z OSP Sułów (dwa zastępy) i OSP Piotrkosice. Wspólne działania odniosły skutek - pożar został ugaszony. Na miejsce zadysponowano także Policję.
Pamiętamy o zmarłych strażakach 01.11.2018
Dnia pierwszego listopada w Święto Zmarłych zgodnie z polską tradycją
odwiedzamy mogiły naszych najbliższych. Cmentarze stają się zatłoczone
jak nigdy w całym roku. Ludzie przyjeżdżają, by odwiedzić groby bliskich
osób. Pomniki zastawione są kwiatami, na grobach palą się znicze
symbolizujące pamięć o tych którzy udali się na wieczny spoczynek.
Panuje bardzo nostalgiczny i refleksyjny nastrój. Ludzie pogrążają się w
modlitwie za dusze zmarłych. Również i strażacy Ochotniczej Straży
Pożarnej w Miliczu, w ten dzień pamiętają o tych, którzy z naszych
szeregów odeszli na wieczną wartę do św. Floriana. W tym i następnych
dniach pamiętamy o nich w szczególny sposób, odwiedzając groby i
zapalając symboliczne znicze.Drodzy Koledzy, odpoczywajcie w spokoju,
na zawsze pozostaniecie w naszej pamięci.
Ćwiczenia GAZ 2018
Ćwiczenia pod kryptonimem GAZ 2018, odbyły się w dniu 2 października 2018 r. Były to kolejne, a dokładnie trzecie z serii nie zaplanowanych ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP we Wrocławiu, w tym roku na terenie naszego powiatu. Wzięło w nich udział około 100-u strażaków z 12-u jednostek z powiatów milickiego, oleśnickiego i oławskiego. Milicz reprezentowali strażacy z JRG Milicz, Nasza Jednostka OSP Milicz, OSP Sułów i OSP Cieszków. Ćwiczeniami kierował dowódca Kompanii Gaśniczej Oleśnica. Odcinkami bojowymi dowodzili Dowódca JRG w Miliczu kpt. Artur Rutkowski oraz jego zastępca mł. kpt. Artur Nakonieczny. Głównym założeniem ćwiczeń było sprawdzenie przetaczania i dowożenia wody do miejsca pożaru – rurociągu o dużym ciśnieniu oraz doskonalenie współpracy między jednostkami wchodzącymi w skład KSRG i innymi podmiotami. Całość ćwiczeń trwała ok. 4 godz.
Ślub Martyny i Darka
W pamiętnym dniu 26.09.2018 r. roku w Urzędzie Miejskim w Miliczu, gdy zegar wybił godzinę 14:00, na ślubnym kobiercu stanęli Martyna Młot oraz nasz druh, członek Jednostki, Dariusz Winiarski. Od tej chwili ta uroczystość połączyła ich na zawsze. Po ceremonii zaślubin, Ochotnicy z milickiej Jednostki złożyli najserdeczniejsze strażackie życzenia oraz przekazali prezent od strażaków z OSP Milicz. Następnie Państwo młodzi wraz z gośćmi weselnymi udali się na uroczystość weselną. Wszystkiego najlepszego dla Młodej Pary!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Skutki niżu Fabienne w Miliczu i okolicach
W ostatnich dniach przez teren powiatu milickiego przechodził front atmosferyczny, był to niż Fabienne, towarzyszyły mu Siliny wiatr i intensywne opady deszczu. Strażacy w całej Polsce odnotowali setki wezwań do powalonych i złamanych drzew oraz zerwanych linii energetycznych. Na terenie naszego powiatu strażacy kilkunastokrotnie byli wzywani do różnego rodzaju zdarzeń. Nasza Jednostka odnotowała 4 wyjazdy związane z usuwanie skutków niżu Fabienne. Oto kilka zdjęć z naszych działań.
Pożar tartaku w Sułowie
W dniu 22.08.2018 roku JOT OSP Milicz w sile jednego zastępu na samochodzie ratowniczo-gaśniczym GBA 3,5/29,7 został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do pomocy przy gaszeniu pożaru tartaku, do jakiego doszło w m. Sułów przy ul. Kolejowej. Działania gaśnicze trwały blisko 4 godziny, na miejscu oprócz naszego zastępu, działały jednostki JRG Milicz (2 zastępy), OSP Sułów (dwa zastępy) oraz OSP Piotrkosice. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji oraz podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się budynek oraz użytkowany w tartaku sprzęt. Podjęte działania okazały się skuteczne, w wyniku których pożar został ugaszony.
Zagrożenie ze strony owadów błonkoskrzydłych
W okresie letnim Nasza Jednostka ma wiele pracy związanej z owadami błonkoskrzydłymi, czyli osami, szerszeniami, które budują swoje gniazda w domach mieszkalnych, placówkach publicznych (szkoły, szpitale, świetlice, urzędy itp.). Nie inaczej jest i w tym roku. W ostatnim okresie byliśmy kilkakrotnie wzywani do usunięcia kokonów tych niebezpiecznych owadów. Działania ratownicze były przeprowadzane m.in. w Miliczu, Bukowicach, Sułowie, Wziąchowie Wlk. Panująca obecnie aura sprzyja ich rozwojowi. Nasi strażacy za pomocą strojów ochronnych oraz środków chemicznych i wody każdorazowo usuwali skutecznie zlokalizowane zagrożenie. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z przeprowadzonych działań.
Korytarz Życia OSP Milicz włącza się do akcji
Korytarz ratunkowy to umowny pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych czyli straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego ale także innych służb niosących pomoc i ratunek. OSP w Czernej swoją akcję nazwała Korytarz Życia – Włącz Myślenie!!! Strażacy na swojej stronie internetowej (korytazzycia.pl) piszą o najważniejszych aspektach tej sprawy i zwracają się do kierowców:
„Apelujemy abyśmy wszyscy dowiedzieli się czym jest korytarz życia i zaczęli go stosować!
Korek może całkowicie zatamować ruch na wiele godzin! Wystarczy, że zrobimy jedną prostą rzecz, że zapamiętamy jedną zasadę, która jest stosowana już od bardzo dawna w wielu państwach świata – KORYTARZ ŻYCIA! Gdy już stoisz w korku i słyszysz sygnały nadjeżdżającej Straży Pożarnej czy karetki zjedź do swojej krawędzi drogi, zrób służbom ratunkowym miejsce oni nie mogą czekać, bo każda uciekająca sekunda jest na wagę czyjegoś zdrowia, a nawet życia!
Na drogach ekspresowych, autostradach czy w godzinach szczytu w dużych miastach dochodzi do wielu wypadków, a co Ty możesz zrobić aby pomóc i stać się po części bohaterem? Wystarczy, że włączysz myślenie i zastosujesz korytarz życia!
Przypomnijmy jeszcze raz! To właśnie Ty możesz uratować komuś życie, widząc jak droga się korkuje i słysząc sygnały służb ratunkowych zjedź na bok swojego pasa. Dla Ciebie nie ma różnicy, czy stoisz na środku pasa czy na jego boku, ale gdy tworzymy korytarz życia, pozwalasz np. karetce zmniejszyć jej czas przejazdu z kilku minut do kilkunastu sekund.
Uczmy się od państw europejskich (Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Szwajcaria), gdzie korytarz życia został bardzo szybko wprowadzony prawnie.”
Strażacy Naszej Jednostki, w czasie działań ratowniczo – gaśniczych, bardzo często spotykają się z podobnymi sytuacjami na ulicach Milicza i nie tylko. Dlatego też przyłączają się do tej akcji i przypominają kierowcom o jej zasadach. Aby ten przekaz był namacalny, na jednym z naszych wozów bojowych, a mianowicie MAN GBA 3,5/29 została umieszczona grafika na temat tworzenia korytarza życia. Stosujmy wszyscy, pomożemy w ratowaniu ludzkiego życia!!!
Jubileusz 100 lecia powstania OSP Ostrowy nad Okszą
Delegacja Naszej jednostki uczestniczyła w sobotę 30 czerwca 2018 r. w okrągłym Jubileuszu 100- lecia powstania zaprzyjaźnionej z Nami, Jednostki OSP Ostrowy nad Okszą (woj. śląskie). Powiat Milicki reprezentowali w tych uroczystościach prezes OSP Milicz dh Grzegorz Duda oraz delegacja Jednostki OSP Łazy Wielkie z prezesem dh Hubertem Kulejem na czele. Przekazali oni kolegom z Ostrów nad Okszą najserdeczniejsze życzenia oraz symboliczne upominki upamiętniające to jakże ważne wydarzenie. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach. Następnie uczestnicy Jubileuszu przeszli na plac przy remizie w Ostrowach, gdzie odbyła się część oficjalna. Cały Jubileusz prowadziła dh Ewelina Stobiecka. Po uroczystym wciągnięciu na maszt flagi Związku OSP RP, odegraniu i odśpiewaniu hymnu wystąpił prezes OSP Ostrowy Mariusz Borycki, który podziękował uczestnikom uroczystości za przybycie. Druh kronikarz Zenon Łakomski odczytał historię OSP Ostrowy. Następnie wręczono odznaczenia i odznaki za służbę w OSP. Jednostka jubilatka w tym dniu święciła nowy średni samochód rat.-gaś. na podwoziu sam. Scania oraz łódź ratowniczą wraz z wyposażeniem, przekazaną przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz wiele innego sprzętu. Wśród licznych gości byli m.in. przedstawiciele Prezydium ZG ZOSP RP, starosta kłobucki Henryk Kiepura, a zarazem prezes Zarządu Powiatowego i członek władz wojewódzkich ZOSP. Obecni byli również przedstawiciele wielu zaprzyjaźnionych jednostek OSP Ostrowy nad Okszą wraz z pocztami sztandarowymi, których łącznie było 24. W tym wszystkie jednostki z Gminy Miedźno. Nie zabrakło przedstawicieli parlamentarzystów i władz Sejmiku Województwa Śląskiego. Obecny był Wójt Gminy Miedźno Piotr Derejczyk wraz ze współpracownikami. Całej uroczystości towarzyszyła Orkiestra Dęta z OSP Ostrowy nad Okszą, przygotowując całą oprawę muzyczną. Jubileusz został przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem strażackim, bardzo sprawnie i na wysokim poziomie. Na zakończenie strażacy przygotowali dla wszystkich poczęstunek oraz liczne występy artystyczne towarzyszące tej uroczystości.
Wspólne ćwiczenia powiatowe ze strażakami z Rawicza pk. Halin 2018
W dniu 29 czerwca na terenie zbiornika wodnego Pakosław w miejscowości Sowy (gmina Pakosław, powiat rawicki) zostały przeprowadzone wspólne ćwiczenia jednostek strażackich powiatów milickiego i rawickiego. Miały one na celu doskonalenie współdziałania strażaków JRG Milicz i Rawicz oraz OSP z terenu obydwu powiatów. Głównym założeniem ćwiczeń było praktyczne przećwiczenie gaszenia pożaru lasu oraz doskonalenie umiejętności dostarczania wody na duże odległości z wykorzystaniem agregatu pompowego dużej wydajności, a także organizacja łączności.
W ćwiczeniach udział wzięło kilkanaście zastępów, powiat milicki reprezentowały następujące jednostki:
- OSP Cieszków,
- OSP Milicz,
- OSP Sułów,
- JRG PSP w Miliczu.
Były to pierwsze wspólne ćwiczenia strażaków z powiatów milickiego i rawickiego. Jednocześnie, nie są to ostatnie jakie czekają naszych strażaków w tym roku.
Dzień Dziecka w OSP Milicz 2018 rok
W dniu 24 czerwca 2018 roku z okazji Dnia Dziecka, strażacy ochotnicy z Naszej jednostki zorganizowali jak co roku "Dzień Otwartej Remizy". Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu w tym dniu odwiedziło około stu dzieci wraz z opiekunami. Strażacy z Jednostki Operacyjno-Technicznej pełniący dyżur w jednostce oprowadzali dzieci po terenie jednostki, pokazywali sprzęt ratowniczo-gaśniczy, każdy "maluch" mógł przymierzyć hełm strażacki, potrzymać prądownicę napełnioną wodą i podać wodę a nawet posiedzieć w samochodach strażackich, które na wyposażeniu posiada OSP Milicz. Druhowie z Milicza na koniec wręczali wszystkim dzieciom okazjonalne gadżety oraz robili pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim naszym sponsorom serdecznie dziękujemy.
Boże Ciało
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu od bardzo wielu lat uczestniczą w obchodach różnych świąt w Miliczu. W dniu 31.05.2018 roku uczestniczyli w obchodach święta Bożego Ciała w kościele pw. św. Michała Archanioła w Miliczu.
Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.
Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał, przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: "[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia." Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317). W 1955 Pius XII wprowadzając swoje reformy liturgiczne zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 r. nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis).
W formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego rozdzielnie obchodzi się święto Bożego Ciała i Bożej Krwi: 1 lipca obchodzone jest święto Przenajświętszej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi).
Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.
Milicki Sprawdzian 2018
Tym razem główną tematyką milickiego sprawdzianu były działania przeciwpowodziowe, natomiast miejscem ćwiczeń milicki zalew rekreacyjny. W dniu 29 maja 2018, zgodnie z dyspozycją nr 41/2018 Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "Sprawdzian 2018". Tematem ćwiczeń była organizacja i zasady przeprowadzenia działań ratowniczych na terenach zagrożonych powodzią, w tym doskonalenie umiejętności wypompowywania wody, budowy wałów p/pow. oraz ewakuacji osób z terenów zagrożonych, przy użyciu łodzi motorowych i udzielanie im kwalifikowanej pomocy przed medycznej. W ćwiczeniach wzięło udział 14 zastępów Straży Pożarnych z powiatów oleśnickiego, oławskiego i milickiego, tj. blisko 60-ciu strażaków. Z terenu naszego powiatu udział wzięły następujące jednostki: JRG Milicz, OSP Milicz, OSP Sułów i OSP Bartniki. Dowodzący ćwiczeniami, którym został wyznaczony przez zespół organizacyjny ćwiczeń kpt. Artur Rutkowski z KP PSP w Miliczu, miał za zadanie podzielić wszystkie zamierzone działania na odcinki bojowe oraz skoordynować ich dziania. Dodatkowo we współpracy z przedstawicielami Powiatowego oraz Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Miliczu, zadysponować na miejsce akcji siły i środki wykorzystywane w czasie akcji p/pow. i zorganizować łączność radiową na terenie ćwiczeń, a ponadto reagować na nieprzewidziane sytuacje, które wynikły podczas trwania działań. Były to już drugie z serii niezapowiedzianych ćwiczeń w jakich wzięli udział miliccy strażacy.
Wspólne ćwiczenia z GRS OSP Starówka
W sobotę 19.05.2018 roku Nasza jednostka była współorganizatorem tzw. ćwiczeń na obiekcie. Przedsięwzięcie to zorganizowaliśmy wspólnie z kolegami z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka z Wrocławia. Celem ćwiczeń była wzajemna wymiana doświadczeń między Naszymi jednostkami oraz wspólne przećwiczenie wybranych zagadnień. Na początek poszła teoria. Naczelnik OSP Milicz dh Rafał Radecki przedstawił zebranym prezentację dot. pożarów wewnętrznych oraz tematykę związaną z taktyką gaszenia pożarów. Później zaczęły się zajęcia praktyczne. Koledzy z Wrocławia ćwiczyli z nami wybrane elementy związane z KPP. Każdy z uczestników musiał przejść wszystkie części zajęć. My z kolei uczyliśmy naszych gości wykorzystania armatury wodnej oraz przypomnieliśmy zasady obowiązujące podczas akcji ratowniczo – gaśniczej, budowa linii gaśniczej, podawanie wody z wykorzystaniem podnośnika, praca na wysokości, używanie pilarki łańcuchowej. Wszystkie zajęcia trwały łącznie kilka godzin, ale były bardzo pouczające, a wymiana doświadczeń bezcenna. Po zakończonych ćwiczeniach wszyscy wspólnie usiedli do przygotowanego grilla. To z pewnością nie ostatnie nasze wspólne ćwiczenia.
Gminny Dzień Strażaka w Praczach
Tradycyjnie, w maju obchodzony jest gminny "Dzień Strażaka". Nie inaczej było w tym roku. Współorganizatorem tegorocznych obchodów, oprócz ZOG ZOSP RP w Miliczu i Gminy Milicz, była jednostka OSP Pracze. O godzinie 14:30, w kościele pw. Chrystusa Króla w Postolinie, rozpoczęły się uroczystości związane z tym świętem. Obchody były wyjątkowe. Najpierw została odprawiona uroczysta polowa msza św. w intencji wszystkich strażaków oraz ich rodzin. Mszę odprawił, ks. Bogdan Buryła, proboszcz parafii pw. św. Anny w Miliczu. Następnie ok. godz. 15.30, w Praczach, rozpoczęły się oficjalne uroczystości, w których uczestniczyli strażacy jednostek OSP z terenu gminy, wraz z pocztami sztandarowymi (łącznie ok. 150 osób wraz z pocztami sztandarowymi). Obecni byli m.in. Prezes ZOP ZOSP RP w Miliczu dh Wojciech Bukowski, Starosta Milicki Krzysztof Osmelak, Burmistrz Gminy Milicz, a zarazem Prezes ZOG ZOSP PR w Miliczu Piotr Lech, z-ca komendanta powiatowego PSP w Miliczu mł. bryg. Grzegorz Zmaczyński, komendanta Powiatowego Policji reprezentował podinsp. Sławomir Waleński. Cała uroczystość składała się z dwóch części: pierwsza to uroczysta zbiórka wszystkich strażaków z terenu gminy oraz zaproszonych gości, przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem strażackim oraz druga, czyli poczęstunek wszystkich osób zaproszonych i strażaków w Żabim Rogu w Praczach. Daniem głównym była strażacka grochówka oraz grillowana kiełbaska. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyła niezła pogoda, co sprawiło, że święto było udane.
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza dla dh Eugeniusza Kaliciaka
W niedzielę 13.05.2018 roku na Wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka we Wrocławiu Nasz najstarszy strażak ochotnik dh. Eugeniusz Kaliciak, członek honorowy jednostki, otrzymał Medal im. Bolesława Chomicza, przyznany przez ZG ZOSP RP w Warszawie. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św., odprawioną przez kapelana dolnośląskich strażaków w Kościele Garnizonowym.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na wrocławskim rynku, ich charakter był wyjątkowo i zarazem symboliczny. Obok tradycyjnego ceremoniału związanego ze służbą strażacką, tegoroczne obchody nawiązywały do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Medal dh Eugeniusza jest ogromnym wyróżnieniem dla Naszej jednostki. Najlepsze życzenia dla Druha Gienia !!!!
Pożar składowiska odpadów w Stawcu
Tuż po północy, dn. 14.05.2018 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Miliczu otrzymał zgłoszenie o pożarze składowiska śmieci na placu zakładu przetwarzania odpadów w Stawcu. Gdy strażacy przyjechali na miejsce ogniem objęte było całe składowisko, podawane były środki w natarciu ponieważ w pobliżu tego miejsca znajdował się skład plastikowych opakowań. Na miejsce został włączony do akcji ciężki sprzęt, który te materiały wywoził. Zostały zabezpieczone również te składowiska, które nie były objęte pożarem poprzez zastosowanie kurtyny wodnej. W pewnym momencie akcji, były problemy z zaopatrzeniem wodnym ponieważ w sieci hydrantowej spadło gwałtownie ciśnienie dlatego zostały przygotowane dwie linie zasilające z pobliskiego zbiornika wodnego. Z pożarem walczyło łącznie ok. 40 strażaków z JRG Milicz, OSP Milicz (dwa zastępy), OSP Gądkowice, OSP Cieszków, OSP Piotrkosice, OSP Potasznia, OSP Sułów. Pożar objął ok. 1200 m3 Dogaszanie trwało do ok. godz. 14.00. Na miejsce zadysponowano także patrol Policji.
Ćwiczenia Sprawdzian 2018 z gaszenia pożaru lasu
Lasy w okolicach leśnictwa Strzelce zamieniły się w plac ćwiczeń. W dniu 8 maja 2018 na rozkaz Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "Sprawdzian 2018". Tematem ćwiczeń była organizacja i zasady przeprowadzenia działań gaśniczych przy pożarach obszarów leśnych, w tym doskonalenie umiejętności dostarczania wody na duże odległości. W ćwiczeniach wzięło udział 13 zastępów Straży Pożarnych z powiatów oleśnickiego, oławskiego i milickiego. Z terenu naszego powiatu udział wzięły następujące jednostki: JRG Milicz, OSP Milicz, OSP Sułów i OSP Cieszków.
Założeniem ćwiczeń był pożar uprawy leśnej w pododdziale 32h leśnictwa Strzelce. Należało podać minimum 4 prądy gaśnicze (3 w natarciu, 1 w obronie). Miejsce zaopatrzenia wodnego (zbiornik wodny) oddalone było ok. 1 km od symulowanego miejsca pożaru. Dowodzący ćwiczeniami, którym został wyznaczony przez zespół organizacyjny ćwiczeń mł. kpt. Artur Nakonieczny z KP PSP w Miliczu, miał również za zadanie zorganizować zaopatrzenie wodne wykorzystując przetłaczanie oraz dowożenie wody, jak również we współpracy z przedstawicielami Nadleśnictwa Oleśnica Lasów Państwowych zadysponować na miejsce pożaru samolot gaśniczy, zorganizować łączność radiową na terenie ćwiczeń, a także reagować na nieprzewidziane sytuacje, które wynikły podczas trwania działań. Uruchomiono również punkt zaopatrzenia w wodę dla samolotu gaśniczego na byłym lotnisku wojskowym w Oleśnicy, gdzie zadanie to realizował zastęp z JRG w Oleśnicy. Nad bezpieczeństwem ćwiczących czuwał przybyły patrol Policji. Były to pierwsze z serii niezapowiedzianych ćwiczeń jakie zostaną jeszcze przeprowadzone w tym roku na terenie Dolnego Śląska.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04-05-2019 21:30
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Strażaka dla wszystkich strażaków Gaszenie Kogut

21-04-2019 14:25
Wesołego Alleluja życzy Zarząd OSP Milicz Kogut Gaszenie

21-04-2019 14:24
Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy czynnie pomogli w Warcie przy Bożym Grobie i jej bardzo sprawnym przeprowadzeniu Strażak

21-04-2019 14:21
StrażakWesołych Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich Strażak Kogut

01-01-2019 00:04
Upup KogutSzczęśliwego Nowego Roku 2019 dla Wszystkich Grin Kogut StrażakTylu powrotów ile wyjazdów Kogut Strażak

31-12-2018 21:47
Dziękuję wszystkim Naszym strażakom za społeczną służbę dla naszych mieszkańców w 2018 roku Upup Strażak Kogut

25-12-2018 15:16
Dziękuję bardzo wszystkim strażakom Naszej Jednostki, którzy mimo świąt czynnie brali udział w działaniach ratowniczo-gaśnicz
ych na terenie gminy Milicz Gaszenie Strażak Upup

15-11-2018 16:43
Bardzo dziękuję wszystkim członkom OSP Milicz za pomoc przy przeprowadzeniu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyzę Kogut Upup

09-11-2018 15:54
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i udział w powiatowym ćwiczeniu obronnym pk. "Listopad 2018" Strażak

30-10-2018 11:15
Witam wszystkich, zbliża się Święto Zmarłych. Proszę nie zapomnijmy o naszych druhach, którzy odeszli na wieczną warte do św. Floriana. Odwiedźmy cmentarze, zapalmy znicze na znak pamięci o nich Strażak

01-04-2018 12:48
Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich. Wesołego Alleluja Strażak Kogut Wink

15-03-2018 08:35
Zarząd OSP Milicz zaprasza wszystkich strażaków Naszej Jednostki na zbiórkę krwi, która odbędzie się 16.03.2018 r. Zbiórka w remizie o godz. 8.00. Zapraszamy Upup Strażak

08-03-2018 21:34
Dla wszystkich naszych dziewczyn z Jednostki OSP Milicz, z okazji Dnia Kobiet, wszystkiego najlepszego Grin Buziak Upup Strażak

01-01-2018 11:07
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w rozprowadzenie Naszych nowych kalendarzy na 2018 rok. Dzięki Wam osiągnęliśmy niewątpliwy sukces. Bardzo dziękuję!!! Strażak

01-01-2018 10:59
Szczęśliwego Nowego 2018 Roku dla wszystkich członków OSP w Miliczu. Dużo zdrowia, pomyślności oraz tylu powrotów ilu wyjazdów Kogut Strażak

4,927,512 unikalne wizyty