07-08-2022 22:09
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 17
· Najnowszy użytkownik: Robert
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Ładne maszyny. Życzę d...
Zdjęcia
Jak tam pasażerka z pr...
Michałowo wyciągnij te...
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· system nawadniania o...
· Gry
· Spokój.
· Strażacy na medal - ...
· Strażacy na medal - ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Dzień kobiet 2021 r.
Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Kobiet , dla Naszych Kobiet z OSP Milicz oraz wszystkim kobietom odwiedzającym naszą stronkę składają Zarząd oraz strażacy z OSP MILICZ

Poszukiwania osoby zaginionej na rzece Barycz w Miliczu
W dniu 04.03.2021 r. ok. godz. 15, JOT OSP Milicz w sile jednego zastępu na samochodzie MAN GBA 3,5/29 został zadysponowany do poszukiwań zaginionej ok. 20-letniej kobiety. Osoba ta, była poszukiwana od wieczora dnia wczorajszego. Z posiadanych przez Policję informacji wynikało, że poszukiwania powinny być prowadzone w okolicach przepływającej przez Milicz rzeki Barycz. Po dojechaniu na miejsce działań, strażacy niezwłocznie przystąpili do akcji poszukiwawczej. Zaginionej szukano na wodzie, na Barycz zwodowana została łódź ratownicza oraz w najbliższej jej okolicy. Teren przy rzece był równocześnie przeszukiwany przez strażaków i policjantów, łącznie kilkadziesiąt osób. Działania niestety nie powiodły się, zostały zakończone na polecenie kierującego akcją poszukiwawczą, po odnalezieniu w rzece ciała zaginionej kobiety. Cała akcja trwała ok. 2 godz. W działaniach poszukiwawczych brały udział 3 zastępy, w tym 2 z JRG Milicz i 1 z OSP Milicz. Wspólnie z milickimi strażakami w poszukiwaniach brali udział policjanci z KPP w Miliczu.
Plama substancji ropopochodnej w Miliczu
W dniu dzisiejszym, tj. 03.03.2021 roku, nasi strażacy na samochodzie Man GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy substancji ropopochodnej, która miała miejsce na terenie Milicza. Plama była dosyć długa, a łączna jej długość to ok. 1,0 km. Zdarzenie miało miejsce na Placu Waresiaka i ul. 1-go Maja, Wrocławskiej, Garncarskiej, Rynek, Szewskiej i Krotoszyńskiej w godzinach ok. popołudniowo-wieczornych. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu, którego zużyto ok. 60 kg. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Wspólnie z Naszą Jednostką w opisywanych działaniach udział brali strażacy z JRG Milicz (jeden zastęp).
Pożar przewodu kominowego we Wszewilkach
Dzisiaj, tj. 28.02.2021 r. zostaliśmy zadysponowani do pożaru przewodu kominowego. Do zdarzenia doszło w miejscowości Wszewilki (gmina Milicz), w godzinach porannych. W budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Nasi strażacy na miejsce pożaru zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu, w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na wygaszeniu paleniska, ugaszeniu płonącego materiału. Ponadto strażacy przy pomocy zestawu kominiarskiego strącili sadzę w przewodzie kominowym. W działaniach ratownicy wykorzystali również kamerę termowizyjną oraz detektor wielogazowy, którym wykonali pomiar na stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach. Uzyskany wynik był równy „0”.W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz (1 zastęp). Cała akcja trwała ok. 1 godz. Sezon grzewczy trwa nadal. Strażacy przypominają o regularnym przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Zachęcają także do instalacji czujek czadu, które dbają o nasze bezpieczeństwo.
Zaangażowanie milickich strażaków w Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
Strażacy z jednostki OSP Milicz pomagają w transporcie osobom, które nie mogą we własnym zakresie dotrzeć do wyznaczonych punktów szczepień lub transportują ekipy medyczne, które dokonują szczepień w miejscu zamieszkania osób szczepionych. Działania są prowadzone w ścisłej współpracy z koordynatorem, wyznaczonym w Gminie Milicz. W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19, strażacy zapewniają osobom transport pojazdami operacyjnymi spod miejsca zamieszkania do punktu szczepień i z powrotem. Zapotrzebowanie na transport ustala koordynator Gminny i przekazuje potrzeby w tym zakresie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu. W lutym miliccy strażacy zrealizowali kilkanaście takich transportów w gminie Milicz. Pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, natomiast na stronach urzędu gminy można znaleźć kontakt do koordynatora gminnego, któremu można zgłaszać potrzeby w zakresie zapewnienia transportu do punktów szczepień.
Ponadto strażacy OSP Milicz zaangażowani są także w transport środków ochronnych i dezynfekcyjnych na potrzeby milickich placówek oświatowych - w ostatnim czasie dostarczyli ponad 100 szt. 5l pojemników z płynem do dezynfekcji, oraz maseczki ochronne, a także inny sprzęt i wyposażenie. Bezpośrednią dystrybucję środków na terenie gminy koordynują pracownicy GCZK w Miliczu, a w akcję dostarczania płynów z magazynu GCZK do placówek oświatowych wspomagają strażacy OSP Milicz.
W ramach prowadzonych działań strażacy OSP zajmą się także dystrybucją materiałów informacyjnych na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19.
Kolizja drogowa na DK 15
Dzisiaj, tj. 25.02.2021 r. w godzinach porannych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło, w ciągu drogi krajowej nr 15. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz oraz OSP Bukowice. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe i samochód dostawczy. W niebezpiecznie wyglądającym zdarzeniu, na szczęście nikt nie ucierpiał, tym bardziej że we wszystkich pojazdach uczestniczących w kolizji, łącznie jechało kilkanaście osób. Dodatkowo zadysponowany został patrol Policji (1 radiowóz). Opisywane zdarzenie trwało ok. 1 godz.
Zalany dom w Świętoszynie
Dnia 21.02.2021 r. nasi strażacy zostali zadysponowani do zalanego budynku mieszkalnego. Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych, w Świętoszynie (gmina Milicz). W budynku mieszkalnym, w wyniku utrzymujących się w ostatnich dniach ujemnych temperatur, doszło do pęknięcia rur doprowadzających wodę. Nasi strażacy na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu, w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i po dokonanym rozpoznaniu wypompowaniu wody, która zalała cały budynek jednorodzinny. Strażacy przy pomocy pomp pływających,szlamowej i zanurzeniowej wypompowali wodę nagromadzoną w budynku. W działaniach ratownicy wykorzystali ponadto wodery, aby móc się poruszać we wnętrzu zalanego domu.W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz (1 zastęp). Na miejsce zostało zadysponowane także pogotowie energetyczne, w celu odłączenia zasilania całej posesji. Podjęte działania trwały ok. 2,5 godz. i zakończyły się powodzeniem.
Ćwiczenia JOT OSP Milicz
W dniu 06.02.2021 r. w naszej remizie, odbyły się pierwsze w tym roku praktyczne ćwiczenia wewnętrzne, a kolejne teoretyczne szkolenie Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP Milicz. Ćwiczenia te miały na celu coraz lepsze zapoznanie się z posiadanym sprzętem oraz jego parametrami, doskonalenie umiejętności poruszania się w strefie działań ratowniczych. Uczestnicy ćwiczeń mogli, za pomocą używanego sprzętu hydraulicznego i p/poż., przećwiczyć najnowsze metody, dzięki którym mogą nieść pomoc osobom potrzebującym pomocy, uczestnikom zdarzeń drogowych, ale nie tylko. Teraz ćwiczyliśmy na samochodzie typu kombi, który „dachował”. Samochód ten został wycofany z użytku i przekazany nam przez lokalną firmę. Nad bezpieczeństwem i prawidłowością przebiegu ćwiczeń czuwał nasz członek i kolega dh Przemysław Kliś. Dodatkowo cyklicznie raz w tygodniu spotykają się nasi strażacy i ćwiczą kolejne scenariusze obejmujące zagadnienia KPP, niezwykle potrzebne w naszej służbie. Były to kolejne tego typu ćwiczenia i szkolenie Jednostki OSP Milicz, będą cyklicznie powtarzane. Bardzo dziękujemy naszemu instruktorowi za bardzo ciekawe i pouczające szkolenia i ćwiczenia.
Pożar przewodu kominowego w Gogołowicach
Dnia 13.02.2021 r. zostaliśmy zadysponowani do pożaru przewodu kominowego. Do zdarzenia doszło w Gogołowicach (gmina Milicz), w godzinach popołudniowych. W budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Nasi strażacy na miejsce pożaru zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu, w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na wygaszeniu paleniska, ugaszeniu płonącego materiału. Ponadto strażacy przy pomocy zestawu kominiarskiego strącili sadzę w przewodzie kominowym. W działaniach ratownicy wykorzystali również kamerę termowizyjną oraz detektor wielogazowy, którym wykonali pomiar na stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach. Uzyskany wynik był równy „0”.W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz (3 zastępy). Cała akcja trwała ok. 1 godz. Sezon grzewczy w pełni. Strażacy przypominają o regularnym przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Zachęcają także do instalacji czujek czadu, które dbają o nasze bezpieczeństwo.
Wypadek na 1431D w Sławoszowicach
W dniu wczorajszym, tj. 30.01.2021 r. w godzinach popołudniowych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznego wypadku, do którego doszło w Sławoszowicach na ulicy 3-go Maja, w ciągu drogi powiatowej nr 1431D. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, kierowaniu ruchem oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz (dwa zastępy). W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe. W niebezpiecznie wyglądającym wypadku, poszkodowana została jedna osoba. Dodatkowo zadysponowane zostało Pogotowie Ratunkowe (1xZRM), Policja (2 radiowozy), pomoc drogowa (2 pojazdy) oraz służba drogowa (1 pojazd). Opisywane zdarzenie trwało ok. 3 godz.
Strażacy OSP Milicz pomagają w akcji szczepień przeciw COVID-19
Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, na Dolnym Śląsku trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19, w której aktywnie uczestniczą strażacy PSP i OSP. Działając we współpracy z samorządami oraz służbą medyczną, strażacy pomagają potrzebującym w dotarciu do punktów szczepień. Ta akcja wsparcia procesu szczepień nabiera tempa, co jest uwarunkowane z jednej strony potrzebami zgłaszanymi przez samych zainteresowanych, a z drugiej przez możliwości szczepień. W dolnośląskich gminach odnotowuje się kolejne transporty do punktów szczepień, głównie osób starszych, schorowanych, a także z niepełnosprawnościami.
Nie inaczej jest na terenie gminy Milicz, gdzie strażacy OSP Milicz dowieźli do punktu szczepień, jako pierwszą ponad 80 letnią kobietę, w dniu 25.01.2021 r.Kolejne osoby dowiezione zostały przez naszych strażaków już w następnych dniach, łącznie zostały przetransportowane cztery osoby, które nie miały możliwości same dostać się do punktu szczepień. Po szczepieniu strażacy pomagają także osobom zaszczepionym w powrocie do domu.
W tym i pozostałych przypadkach, strażacy są odpowiednio zabezpieczeni tzn. mają na sobie ubrania ochrony indywidualnej, maseczki oraz rękawiczki ochronne. Przed wejściem do samochodu za pomocą termometru bezdotykowego sprawdzana jest temperatura osoby przewożonej do punktu szczepień.
Liczba osób przewożonych do miejsca szczepień sukcesywnie rośnie. To kolejny wkład milickich strażaków w zwalczanie niebezpiecznego wirusa. W działaniach tych uczestniczą oni nieprzerwanie od marca 2020 r.
BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA POŻYTEK - Przekaż 1% dla OSP Milicz, nie dużo a ratuje życie
Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu jak co roku kieruje prośbę
do wszystkich o wspólne zaangażowanie w akcję
1% podatku na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu.
Apel kierujemy do wszystkich sympatyków OSP Milicz. Dzięki instytucji 1% możemy pozyskać dodatkowe źródło finansowania naszej działalności statutowej.
Początek nowego roku 2020 to czas składania zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2019 jak: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz zeznań o wysokości osiągniętych przychodów ewidencjonowanych - PIT-28.
1% - To pomoc, która nic nie kosztuje darczyńcę.
Wystarczy, że rozliczając się z urzędem skarbowym w 2020 roku w zeznaniu za rok
podatkowy 2019:
1) we „WNIOSKU O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ
ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”, który znajduje się na końcu
każdego zeznania rocznego wpiszemy numer KRS Związku: 0000 116 212,
2) w części "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, w „Celu szczegółowym 1%"
wpiszemy skróconą nazwę Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu
oraz jej dokładny adres czyli UL.KUŹNICZA 8, 56-300 Milicz.
1% na żonę strażaka
Po raz drugi zwracamy się z wielką prośbą o przekazanie 1% podatku dla żony strażaka OSP w Miliczu
która 7 lat temu zachorowała na zapalenie rdzenia kręgowego i od tej pory porusza się
na wózku inwalidzkim. Ma sparaliżowane nogi a ręce wróciły już prawie do pełnej
sprawności. Sukces ten zawdzięczany jest rehabilitacji która jest bardzo kosztowna lecz
niezbędna. Jej stan zdrowia ciągle się poprawia i z nadzieją patrzymy jak zwiększa się
szansa na łatwiejsze życie.
Każda ofiarowana kwota przekazana na konto pozwoli na dalszą rehabilitację Honoraty,
a za każdą złotówkę będziemy bardzo wdzięczni.


Pomocy można udzielać w formie przekazania 1% podatku wpisując w PIT-cie:
1. KRS: 0000273196,
2. W rubryce "Informacje Uzupełniające"- cel 1%: Honorata Plewka

Dobrowolne wpłaty można dokonać na subkonto w Fundacji:
"Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej"
45-316 Opole, ul. Samborska 15
nr konta: 34 1680 1235 0000 3000 1461 2426
z dopisem Honorata Plewka


Dziękujemy wszystkim za dobre serce.
Zarząd OSP w MiliczuPodsumowanie wyjazdów JOT OSP Milicz za 2020 rok
W roku 2020 do dnia dzisiejszego Jednostka Operacyjno-Techniczna OSP w Miliczu brała udział w 255 działaniach ratowniczo-gaśniczych, 2 zabezpieczeniach operacyjnych terenu chronionego oraz w 0 ćwiczeniach organizowanych przez PSP.
Wypadek drogowy na DW 439 w okolicach Milicza
W dniu30.12.2020 r. zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego. Do zdarzenia doszło na DW 439, w okolicach Milicza, w godzinach popołudniowych. Na jadącego rowerzystę najechał samochód ciężarowy poruszający się w okolicy oczyszczalni ścieków. Nasi strażacy na miejsce wypadku zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu, w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym i pomoc Policji na miejscu zdarzenia. W wyniku zderzenia kierujący rowerem został ranny i odwieziony przez ZRM do szpitala. W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz. Cała akcja trwała ok. 2,5 godz.Oprócz strażaków na miejsce wypadku zostało zadysponowane pogotowie ratunkowe oraz Policja (3 radiowozy).
Wesołych świąt Bożego Narodzenia 2020
W tym szczególnym czasie, życzymy Wam zdrowych, pogodnych i bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych, napełni Wasze serca spokojem i radością. Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka towarzyszy Wam przez całe Wasze życie, a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe życzenia spełniają się w każdym momencie.
Jesteśmy dla Was.
Strażacy OSP Milicz
Pożar przewodu kominowego w Karminku
Dnia 22.12.2020 r. zostaliśmy zadysponowani do pożaru przewodu kominowego. Do zdarzenia doszło w Karminku (gmina Milicz), w godzinach popołudniowych. W budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Nasi strażacy na miejsce pożaru zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu, w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na wygaszeniu paleniska i ugaszeniu płonącego materiału i całkowitej rozbiórce uszkodzonego pieca kaflowego. Ponadto strażacy przy pomocy zestawu kominiarskiego strącili sadzę w przewodzie kominowym.Dokonali także przewietrzenia pomieszczeń mieszkalnych za pomocą agregatu oddymiającego. W działaniach ratownicy wykorzystali również kamerę termowizyjną oraz detektor wielogazowy, którym wykonali pomiar na stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach. Uzyskany wynik był równy „0”.W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz (2 zastępy). Cała akcja trwała ok. 1,5 godz. Sezon grzewczy w pełni. Strażacy przypominają o regularnym przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Zachęcają także do instalacji czujek czadu, które dbają o nasze bezpieczeństwo.
Kolizja drogowa na DK 15
W dniu 21.12.2020 r. w godzinach wczesno porannych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło, w ciągu drogi krajowej nr 15. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz oraz WSP Milicz. W zdarzeniu brały udział dwa samochody ciężarowe, platforma przystosowana do przewozu drewna i cysterna.Kierowca jednego z nich wpadł w poślizg i uderzył w pojazd wjeżdżający na parking leśny. W niebezpiecznie wyglądającym zdarzeniu, na szczęście nikt nie ucierpiał. Dodatkowo zadysponowana została Policja (2 radiowozy) oraz pomoc drogowa (2 pojazdy). Ruch w miejscu opisywanej kolizji odbywał się wahadłowo. Opisywane zdarzenie trwało ok. 3 godz.
SZLACHETNA PACZKA w Miliczu
Od 2001 SZLACHETNA PACZKA wychodzi naprzeciw potrzebującym i stara się wspierać ludzi żyjących w biedzie. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób.Nie inaczej było i w tym roku w Miliczu, gdzie już kolejny raz, tym razem w Weekend Cudów działała Szlachetna Paczka, a jej magazyn mieścił się w siedzibie Nadleśnictwa Milicz. W 2020 r. na terenie powiatu milickiego oraz w jego najbliższym sąsiedztwie pomoc w tej formie dotarła do 29 potrzebujących rodzin. Nasza jednostka, jak we wcześniejszych latach tak i teraz w dniach 12-13.12.2020 r. włączyła się aktywnie w tą akcję. Nasi strażacy, mimo trudnego czasu,wraz z kolegami z Jednostek OSP Pracze i OSP Bukowice oraz wolontariuszami Szlachetnej Paczki, zapewniali zabezpieczenie logistyczne całej akcji, dostarczając bezpiecznie paczki na terenie powiatu milickiego, pojazdami znajdującymi się na wyposażeniu jednostek. Wszędzie spotykali się z ciepłym przyjęciem i dobrym słowem. Zawsze jest dobry czas, aby pomagać innym…
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2020-2021
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Sezon grzewczy 2020-2021 – 1 października 2020 – 31 marca 2021

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Główne przekazy tegorocznej kampanii

Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

bezwonny,
bezbarwny,
pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

nieszczelności,
braku konserwacji, w tym czyszczenia,
wad konstrukcyjnych,
niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
tekst i materiały pobrano ze strony KG PSP:
https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020-2021
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

01-06-2022 14:28
Z okazji Dnia Dziecka wszystkim naszym małym Strażakom życzymy dużo uśmiechów i jeszcze więcej prezentów Strażak Wink

04-05-2022 10:49
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek", z okazji Dnia Strażaka, dziękujemy Wam Wszystkim za służbę, życzymy dużo zdrowia oraz tylu powrotów ilu wyjazdów. Niech św. Florian nad nami czuwa Strażak

17-04-2022 18:13
Najlepsze życzenia świąteczne z okazji Świąt Wielkanocnych Kogut Strażak

08-03-2022 14:10
Wyrażamy nasze podziękowanie za Waszą codzienną obecność oraz ciepło i wsparcie, które nam dajecie Strażak Gaszenie

08-03-2022 14:07
Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom, najlepsze życzenia, dużo zdrowia, spełnienia marzeń i samych słonecznych dni, życzą strażacy OSP Milicz. Strażak Kogut

03-01-2022 11:22
Szczęśliwego Nowego 2022 Roku, tylu powrotów ilu wyjazdów Strażak Strażak Kogut

01-06-2021 11:13
KogutZ okazji Dnia Dziecka wszystkim członkom MDP Milicz życzymy wspaniałych prezentów, wielu uśmiechów oraz niezapomnianych przygód Strażak Upup

04-05-2021 11:42
Z okazji Dnia Strażaka życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz nieustającej opieki Świętego Floriana dla Was i Waszych Rodzin Strażak

03-04-2021 19:35
W tym trudnym dla wszystkich czasie, najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, spokojnych, bezpiecznych, zdrowych i rodzinnych świąt i nadziei na normalne, lepsze jutro Wink Strażak Kogut

08-03-2021 13:21
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet, w imieniu własnym i wszystkich strażaków ochotników Jednistki OSP Milicz, dziękujemy za to, że swoją postawą ocieplacie wizerunek Naszej Formacji Buziak* Strażak

01-02-2021 08:45
Zarząd OSP Milicz dziękuje wszystkim strażakom Naszej Jednostki, którzy pomagają w utrzymaniu jej gotowości bojowej Upup Strażak Kogut

24-12-2020 15:44
Wesołych i bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2021 Roku Strażak KogutTylu powrotów ilu wyjazdów Kogut Strażak

14-12-2020 11:15
Dziękujemy wszystkim strażakom OSP Milicz, którzy pomogli w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki Strażak Zawsze jest dobry czas, aby pomagać innym... Upup

28-08-2020 10:40
Dziękujemy wszystkim strażakom OSP Milicz, którzy aktywnie uczestniczyli w ostatnich dniach, usuwaniu skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych na terenie gminy i powiatu Upup Strażak

24-07-2020 08:06
Przypominam członkom JOT-u o szkoleniu i ćwiczeniach , które odbędą się w dniu 01.08.2020 r. Zbiórka w remizie o godz. 16.40. Zapraszamy Strażak Gaszenie Kogut

10,654,926 unikalne wizyty