02-12-2022 06:55
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 17
· Najnowszy użytkownik: Robert
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Ładne maszyny. Życzę d...
Zdjęcia
Jak tam pasażerka z pr...
Michałowo wyciągnij te...
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· system nawadniania o...
· Gry
· Spokój.
· Strażacy na medal - ...
· Strażacy na medal - ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Kolizja drogowa w Miliczu
W dniu 14.05.2021 r., w godzinach popołudniowo, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej w Miliczu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia ewentualnej pomocy osobie uczestniczącej w kolizji, kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu po kolizji. W niebezpiecznie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz i WSP Milicz. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję oraz ZRM. Opisywana akcja trwała ok. 1 godz.
#SzczepimySię. Strażacy OSP Milicz pomaga w transporcie osób do punktów szczepień
Strażacy OSP Milicz nadal pomagają w dotarciu do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie i zostały wskazane przez Urząd Miejski w Miliczu. Akcja przebiega z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od początku akcji Jednostka OSP Milicz przewiozła do punktów szczepień 37 osób. Ostatnie osoby przewieziono w czwartek 06.05.2021 r. – dwie osoby i w dniu dzisiejszym, tj. 07.05.2021 r. – jedna osoba.
Działania prowadzone są w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 we współpracy z punktami szczepień oraz Urzędem Miejskim w Miliczu.
Przypominamy, że pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Izolowane zdarzenie ratownictwa medycznego w Miliczu
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG) ma na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska. Jedną z dziedzin, które realizują jednostki ochrony przeciwpożarowej jest ratownictwo medyczne, a także współpraca z jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W ramach tych działań strażacy uczestniczą m.in. w tzw. izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. Są to zdarzenia, do których nie ma możliwości natychmiastowego zadysponowania karetki lub gdy przewidywany czas dotarcia karetki jest znacznie dłuższy, niż czas dotarcia straży pożarnej. Mogą to być także zdarzenia, do których doszło w pobliżu siedziby straży lub też zdarzenia, na które natrafili strażacy przejeżdżając akurat w pobliżu.
W tym roku odnotowaliśmy kilka takich zdarzeń. W 1 przypadku doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Zarówno JRG, jak i jednostki OSP włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego posiadają na wyposażeniu automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), które wspomagają resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzoną przez ratowników. Umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwalają strażakom udzielać pomocy medycznej w wielu różnych sytuacjach.
Strażacy współpracują również z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Współpraca ta polega chociażby na zabezpieczaniu lądowań statków powietrznych (śmigłowców) LPR. Strażacy posiadają specjalne przeszkolenie w tym zakresie, co pozwala wylądować śmigłowcowi w dogodnym miejscu, możliwie blisko miejsca zdarzenia. W bieżącym roku nasi strażacy zabezpieczali 1 takie lądowanie. Należy tu podkreślić, że podczas oczekiwania na przylot śmigłowca nie stoimy obok i nie czekamy tylko, aż zespół LPR podejmie swoje czynności. Oczekując udzielamy poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Nie inaczej było i tym razem. Nasi strażacy otrzymali wezwanie do mieszkańca Milicza, którego stan zdrowia nagle uległ znacznemu pogorszeniu. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Ogrodowej. Strażacy po dojechaniu na miejsce, zabezpieczyli teren akcji i natychmiast przystąpili do udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej (KPP) osobie zagrożonej. Następnie przygotowali lądowisko dla helikoptera medycznego z LPR, który został zadysponowany z bazy HEMS w Ostrowie Wlkp. (Ratownik 21). Po wylądowaniu helikoptera ratowniczego, pacjent został przekazany załodze medycznej i przetransportowany do szpitala. Razem z nami w tych działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz. Całe zdarzenie trwało ok. 1 godz.
Bogu na chwałę ludziom na ratunek. Dzisiaj Dzień Strażaka!
“Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - tak brzmi zawołanie Strażaków - osób, które poświęcają swoje zdrowie, często narażając również życie w imię ratowania innych. Mówi się, że to właśnie strażacy wchodzą tam, skąd inni uciekają. 4 maja przypada dzień św. Floriana - patrona Strażaków. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Strażaka, oddając hołd tym, którzy polegli podczas akcji i dziękując tym, którzy w dalszym ciągu wykazują się odwagą, ratując potrzebujących.
Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto dedykowane wszystkim pracownikom PSP i ochotnikom OSP, którzy w codziennej pracy wykazują się odwagą i bohaterstwem. Obchody przypadają w dniu św. Floriana - patrona Strażaków. Strażacy to osoby pełne odwagi i pasji, dla których priorytetem jest chęć niesienia pomocy innym.W obecnej sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć, uroczystości nie mogą odbywać się zgodnie z tradycją - to jednak nie przeszkadza nam w tym,aby wyrazić wdzięczność i podziw dla Strażaków, Druhen i Druhów, dziękując za trud i starania, jakie wkładają w swoje codzienne obowiązki

Z okazji Dnia Strażaka Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu pragnie złożyć wszystkim strażakom serdeczne życzenia z okazji ich święta! Oby w codziennych trudach pracy towarzyszyło Wam męstwo, a powrotów z akcji było tyle samo, co wyjazdów. Doceniamy trud Waszej pracy, dlatego dziękujemy za odwagę, poświęcenie oraz służenie pomocą w ekstremalnych sytuacjach. Niech Św. Florian ma Was w swojej opiece. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!
Skutki Niżu Daniel w Miliczu i okolicach
Intensywne opady deszczu wraz z silnymi porywami wiatru, zachmurzone niebo i brak szans na rozpogodzenie, a wszystko to za sprawą Niżu Daniel, który przemieścił do nas z zachodu Europy. Mimo świątecznego dnia (Święto Flagi), miliccy strażacy kilkanaście razy byli wzywani do różnego rodzaju zdarzeń. Głównie były to podtopione posesje i domy mieszkalne, oraz niedrożne rowy i przepusty, które powodowały podtopienia. Były to także powalone drzewa. Nasza Jednostka odnotowała 2 wyjazdy na trenie chronionym, związane z usuwaniem skutków tego frontu atmosferycznego. Były to zdarzenia w Gogołowicach i Sulimierzu (gmina Milicz). Razem z nami w tych działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz i OSP Sułów. Oto kilka zdjęć z naszych działań, które zakończyły się udzieleniem skutecznej pomocy potrzebującym mieszkańcom.
Niebezpieczna plama substancji ropopochodnej w Miliczu
W dniu dzisiejszym, tj. 30.04.2021 roku, nasi strażacy na samochodzie Man GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy substancji ropopochodnej, która miała miejsce na terenie Milicza. Plama była dosyć długa, a łączna jej długość to ok. 1,5 km. Zdarzenie miało miejsce u zbiegu ulic Dąbrowskiego (droga gminna), Powstańców Wlkp. (droga powiatowa) i Trzebnickiej (DK 15) w godzinach porannych. Strażacy po dojechaniu na miejsce, zabezpieczyli teren akcji i przystąpili do usunięcia zagrożenia.Całemu zdarzeniu towarzyszył intensywny ruch drogowy, dlatego też strażacy musieli dodatkowo kierować ruchem pojazdów. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu, którego zużyto ok. 200 kg. Tylko nasi strażacy zużyli ok. 100 kg sorbentu. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Wspólnie z Naszą Jednostką w opisywanych działaniach udział brali strażacy z JRG Milicz (jeden zastęp) i WSP Milicz.
Strażacy z OSP Milicz włączyli się w akcję sprzątania świata
22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji strażacy z OSP Milicz w sobotę 24 kwietnia 2021 r. wyruszyli w teren, aby posprzątać "kawałek" małej ojczyzny.
W sobotę strażacy z OSP Milicz wyposażeni w rękawice robocze i odpowiednie worki, wyruszyli w teren. Sprzątano najbliższą okolicę remizy strażackiej - ul. Kuźniczą, okolice targowiska miejskiego i parkingu przy ul. Działkowej, brzeg płynącej koło remizy Młynówki, czyli al.Strażacką.W akcji sprzątania wzięło udział kilkunastu strażaków milickiej Jednostki razem z młodymi członkami MDP Milicz, należącymi do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.Akcja ma na celu edukację oraz pokazanie problemu, jakim są porzucane przez ludzi odpady. Najczęściej spotykana frakcja to butelki szklane i plastikowe. Zachęcamy do udziału w akcji sprzątania świata. Warto zacząć od własnej okolicy. Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia, jednak warto pamiętać o naszej planecie każdego dnia, żeby żyło nam się lepiej i w zgodzie z naturą – podkreślają strażacy z OSP Milicz.
Akcja została przeprowadzona w reżimie sanitarnym i zakończyła się zebraniem 15-u worków odpadów.
Kolizja drogowana DK 15
Dzisiaj, tj. w dniu 18.04.2021 r., w godzinach popołudniowo-wieczornych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło, w ciągu drogi krajowej nr 15, w okolicach miejscowości Miłochowice (28+000 – 28+100 km). Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy osobie uczestniczącej w kolizji, kierowaniu ruchem drogowym oraz pomocy Służbie Drogowej przy posprzątaniu po kolizji a także Pomocy Drogowej przy usunięciu pojazdu, biorącego udział w zdarzeniu. W groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz (dwa zastępy). W zdarzeniu brał udział samochód osobowy, który dachował. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję oraz Służbę Drogową i Pomoc Drogową (2 pojazdy). Opisywana akcja trwała ok. 1,5 godz.
Kampania Stop Pożarom Traw Sezon 2021
FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/
Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/ – tu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały!

Kampania „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r. Jej przebieg ze względu na pandemię koronawirusa ograniczał się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Dzięki aktywności oficerów prasowych w całym kraju wiedza ta dociera do wielu ludzi.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Ziemia jest tylko jedna... Pamiętaj #stoppozaromtraw

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami.

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.

Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.
Pożar nieużytków w Nowym Grodzisku
Pracowitą niedzielę – 11.04.2021 r., mieli miliccy strażacy. Zastęp milickiej Jednostki został zadysponowany, w godzinach południowych, na samochodzie MAN GBA 3,5/29, do gaszenia pożaru nieużytków oraz szkółki drzewek iglastych, jaki wybuchł w miejscowości Nowe Grodzisko (gm. Milicz). Po przyjeździe na miejsce, strażacy stwierdzili, że ogień objął powierzchnie ok. 1ha i jest w fazie rozwijania się. Pożarowi towarzyszyły intensywne podmuchy wiatru. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ugaszeniu palących się nieużytków, głównie suchej trawy i uprawy drzewek iglastych, (teren akcji to częściowo szkółka), za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego i dwóch prądów wody podanych w natarciu. Wspólnie z nami w działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz i OSP Gądkowice. Na miejsce akcji zadysponowany został także patrol Policji. Wszystkie podjęte czynności okazały się skuteczne, pożar ugaszono.Działania trwały ok. 2 godz.
Wypadek drogowy w Miliczu
W dniu 08.04.2021 r. w godzinach popołudniowo-wieczornych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznego wypadku drogowego, do którego doszło na al. Niepodległości w Miliczu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym (2 osoby), neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów biorących udział w zdarzeniu, oświetleniu miejsca akcji i usunięciu pozostałości pojazdów uczestniczących w wypadku. W zdarzeniu brał udział samochód osobowy i motocykl, które się zderzyły. Osoby poszkodowane zostały odwiezione do szpitala przez ZRM. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję (3 radiowozy) i ZRM (pogotowie ratunkowe). W tych działaniach oprócz naszych strażaków, uczestniczyli także strażacy z JRG Milicz (2 zastępy). Opisywane zdarzenie trwało ok. 2 godz.
Przekaż 1% podatku na OSP Milicz
Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu jak co roku kieruje prośbę
do wszystkich o wspólne zaangażowanie w akcję
1% podatku na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu.
Apel kierujemy do wszystkich sympatyków OSP Milicz. Dzięki instytucji 1% możemy pozyskać dodatkowe źródło finansowania naszej działalności statutowej.
Początek nowego roku 2020 to czas składania zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2019 jak: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz zeznań o wysokości osiągniętych przychodów ewidencjonowanych - PIT-28.
1% - To pomoc, która nic nie kosztuje darczyńcę.
Wystarczy, że rozliczając się z urzędem skarbowym w 2020 roku w zeznaniu za rok
podatkowy 2019:
1) we „WNIOSKU O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ
ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”, który znajduje się na końcu
każdego zeznania rocznego wpiszemy numer KRS Związku: 0000 116 212,
2) w części "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”, w „Celu szczegółowym 1%"
wpiszemy skróconą nazwę Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu
oraz jej dokładny adres czyli UL.KUŹNICZA 8, 56-300 Milicz.
Powalone drzewo na drodze powiatowej 1440D
Dzisiaj, tj. 05.04.2021 r., drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy, w godzinach południowych zastęp JOT OSP Milicz, na samochodzie GBA 3,5/29, został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do powalonego drzewa. Na drodze powiatowej w okolicach Postolina, przed wjazdem do miejscowości (droga 1440D),silny wiatr powalił drzewo. Drzewo spadając uszkodziło barierę energochłonną. Ruch w tym miejscu został całkowicie na pewien czas zablokowany. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy niezwłocznie przystąpili do usunięcia zagrożenia za pomocą pilarek łańcuchowych. Działania strażaków w tym miejscu polegały także na kierowaniu ruchem. Wspólnie z milickimi strażakami w zdarzeniu udział wziął zastęp z OSP Pracze. W wyniku wspólnych działań, zagrożenie usunięto i udrożniono zablokowana drogę. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Na miejsce został zadysponowany także patrol Policji.
Nietypowa warta przy Bożym Grobie strażaków OSP Milicz
Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Zależnie od lokalnej tradycji strażacy występują w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych z toporkami albo halabardami.
Od wielu lat, strażacy z OSP Milicz pełnili wartę przy Bożym Grobie w kościołach parafialnych pw.św. Andrzeja Boboli i św. Michała Archanioła w Miliczu. W tym roku, już kolejny raz, ze względu na pandemię koronawirusa i wydane obostrzenia dotyczące m.in. poruszania się oraz ograniczenia liczby osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, warta przy Bożym Grobie w okresie wielkanocnym jest niemożliwa.
Strażacy z OSP Milicz po zakończeniu uroczystości Wielkiego Piątku ustawili przy symbolicznych Bożych Grobach, w milickich kościołach atrybuty strażackiej warty, tzn. hełmy, ozdobne halabardy i toporki. W wielkie dni, Piątek i Sobotę, wartę trzyma św. Florian.
Święta Wielkanocne 2021
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy, Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu pragnie złożyć wszystkim dużo miłości, więcej czasu spędzanego z kochającą rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, bogatego zająca, by w tegoroczne Święta było ciepło i słonecznie, udanego mazurka i przepysznej babki, kolorowych pisanek i pięknej święconki a najważniejsze OBFITEGO DYNGUSA :)
Wesołego Alleluja!
Miliccy strażacy ochotnicy rozpoczęli działania informacyjne w ramach akcji #SzczepimySię
Od wtorku 16.03.2021 r. strażacy ochotnicy z terenu gminy Milicz rozpoczęli akcję informującą mieszkańców Milicza i okolic o Narodowym Programie Szczepień.Celem akcji jest poinformowanieo samych szczepieniach, ich potrzebie i znaczeniu dla zwalczania pandemii, ale także o tym jak postępować, aby tę sprawę ważną dla zdrowia, a nawet życia pomyślnie załatwić. Przygotowano kilka tysięcy ulotek, co oznacza, że ich dystrybucja jest sporym przedsięwzięciem organizacyjnym. Do mieszkańców gminy Milicz trafiło już ponad 2 tys. ulotek. Zaznaczyć jednak warto, że ulotkowa akcja wpisuje się w szeroko zakrojoną i różnorodną pomoc z jaką miliccy strażacy spieszą mieszkańcom.O rozmachu strażackiego wsparcia świadczy także pomoc np. w dostarczeniu potrzebującym paczek z żywnością. Bywało również, że strażacy na prośbę osób samotnych i schorowanych dowozili im lekarstwa oraz potrzebny sprzęt medyczny itp.Krótko mówiąc w okresie pandemii rozwinęła się na szeroką skalę różnorodna pomoc świadczona przez strażaków potrzebującym. Dzięki temu w tym trudnym okresie pandemii, któremu towarzyszą rozmaite ograniczenia i obostrzenia, osoby potrzebujące wsparcia nie pozostają pozostawione same sobie.Przypominamy również, że w ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracyz gminą Milicz. Strażacy przewożą także ekipy medyczne, które dokonują szczepień na miejscuw domach pacjentów. Odnotowano już sporo takich wyjazdów. W akcji informacyjnej udział biorą jednostki OSP z terenu gminy Milicz:
- OSP Olsza;
- OSP Ruda Sułowska;
- OSP Sułów;
- OSP Pracze;
- OSP Piotrkosice;
- OSP Piękocin;
- OSP Milicz;
- OSP Czatkowice;
- OPS Nowy Zamek;
- OSP Gądkowice;
- OSP Wziąchowo Wlk.;
- OPS Wrocławice;
- OSP Latkowa;
- OSP Bartniki;
- OSP Potasznia.
Przewrócone drzewa w Miliczu
Dzisiaj, tj. 14.03.2021 r. w godzinach porannych zastęp JOT OSP Milicz, na samochodzie GBA 3,5/29, został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do powalonych drzew. Na ulicy Piłsudskiego w Miliczu (DK 15),silny wiatr powalił w okolicy parku przy Technikum Leśnym równocześnie dwa drzewa. Ruch w tym miejscu został częściowo zablokowany, powalone drzewa zablokowały jeden pas ruchu oraz chodnik. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy przystąpili do usunięcia zagrożenia za pomocą pilarki łańcuchowej. Działania w tym miejscu trwały ok. 0,5 godz. Na miejsce został zadysponowany także patrol Policji.
Niebezpieczna kolizja na DK15
W dniu 13.03.2021 r. w godzinach popołudniowo-wieczornych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło, w ciągu drogi krajowej nr 15, w okolicach miejscowości Miłochowice (28+600 km). Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym (2 osoby), neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu biorącego udział w zdarzeniu, kierowaniu ruchem drogowym oraz pomocy Służbie Drogowej przy posprzątaniu po kolizji. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz oraz OSP Bukowice. W zdarzeniu brał udział samochód osobowy, który dachował. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję (2 radiowozy) oraz Służbę Drogową (1 pojazd). W tych działaniach oprócz naszych strażaków, uczestniczyli także strażacy z JRG Milicz (2 zastępy) oraz OSP Pracze. Opisywane zdarzenie trwało ok. 3 godz.
Pożar budynków gospodarczych w Rakłowicach
Bezpośrednio ze zdarzenia na DW 448, zostaliśmy zadysponowani do niebezpiecznego pożaru, do którego doszło w miejscowości Rakłowice (gmina Cieszków), w godzinach wieczornych. Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia palącego się budynku, oraz budynków sąsiadujących, na które zaczął przenosić się ogień. Ze względu na silne zadymienie, strażacy musieli pracować w aparatach ODO. W czasie pożaru wystąpiło niedostateczne zaopatrzenie w środek gaśniczy z sieci hydrantowej, dlatego KDR podjął decyzję o utworzeniu punktu czerpania wody, w bliskiej odległości od miejsca akcji. Po ugaszeniu pożaru strażacy przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego, dokładnie przeszukali całe miejsce akcji. Wspólnie z Naszą Jednostką, w działaniach tych uczestniczyli strażacy z JRG Milicz (trzy zastępy), OSP Cieszków (dwa zastępy), OSP Zduny (dwa zastępy), OSP Wierzchowice, OSP Guzowice (punkt czerpania wody) i OSP Gądkowice. Pożar ugaszono za pomocą trzech prądów wody podanych w natarciu i początkowo jednego z nich w obronie. Na miejsce działań zadysponowano także policję i pogotowie energetyczne. Cała akcja trwała ok. 10 godz.
Plama substancji ropopochodnej na DW 448
W dniu 10.03.2021 r., nasi strażacy na samochodzie Man GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy substancji ropopochodnej, która miała miejsce w ciągu drogi wojewódzkiej DW 448. Plama była dosyć długa, a łączna jej długość to kilka kilometrów. Ciągnęła się z przerwami od miejscowości Wierzchowice (gmina Krośnice) do Milicza. Zdarzenie miało miejsce w godzinach ok. popołudniowo-wieczornych. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Wspólnie z Naszą Jednostką w opisywanych działaniach udział brali strażacy z JRG Milicz i OSP Wierzchowice.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

01-06-2022 14:28
Z okazji Dnia Dziecka wszystkim naszym małym Strażakom życzymy dużo uśmiechów i jeszcze więcej prezentów Strażak Wink

04-05-2022 10:49
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek", z okazji Dnia Strażaka, dziękujemy Wam Wszystkim za służbę, życzymy dużo zdrowia oraz tylu powrotów ilu wyjazdów. Niech św. Florian nad nami czuwa Strażak

17-04-2022 18:13
Najlepsze życzenia świąteczne z okazji Świąt Wielkanocnych Kogut Strażak

08-03-2022 14:10
Wyrażamy nasze podziękowanie za Waszą codzienną obecność oraz ciepło i wsparcie, które nam dajecie Strażak Gaszenie

08-03-2022 14:07
Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom, najlepsze życzenia, dużo zdrowia, spełnienia marzeń i samych słonecznych dni, życzą strażacy OSP Milicz. Strażak Kogut

03-01-2022 11:22
Szczęśliwego Nowego 2022 Roku, tylu powrotów ilu wyjazdów Strażak Strażak Kogut

01-06-2021 11:13
KogutZ okazji Dnia Dziecka wszystkim członkom MDP Milicz życzymy wspaniałych prezentów, wielu uśmiechów oraz niezapomnianych przygód Strażak Upup

04-05-2021 11:42
Z okazji Dnia Strażaka życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz nieustającej opieki Świętego Floriana dla Was i Waszych Rodzin Strażak

03-04-2021 19:35
W tym trudnym dla wszystkich czasie, najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, spokojnych, bezpiecznych, zdrowych i rodzinnych świąt i nadziei na normalne, lepsze jutro Wink Strażak Kogut

08-03-2021 13:21
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet, w imieniu własnym i wszystkich strażaków ochotników Jednistki OSP Milicz, dziękujemy za to, że swoją postawą ocieplacie wizerunek Naszej Formacji Buziak* Strażak

01-02-2021 08:45
Zarząd OSP Milicz dziękuje wszystkim strażakom Naszej Jednostki, którzy pomagają w utrzymaniu jej gotowości bojowej Upup Strażak Kogut

24-12-2020 15:44
Wesołych i bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2021 Roku Strażak KogutTylu powrotów ilu wyjazdów Kogut Strażak

14-12-2020 11:15
Dziękujemy wszystkim strażakom OSP Milicz, którzy pomogli w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki Strażak Zawsze jest dobry czas, aby pomagać innym... Upup

28-08-2020 10:40
Dziękujemy wszystkim strażakom OSP Milicz, którzy aktywnie uczestniczyli w ostatnich dniach, usuwaniu skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych na terenie gminy i powiatu Upup Strażak

24-07-2020 08:06
Przypominam członkom JOT-u o szkoleniu i ćwiczeniach , które odbędą się w dniu 01.08.2020 r. Zbiórka w remizie o godz. 16.40. Zapraszamy Strażak Gaszenie Kogut

11,242,986 unikalne wizyty