17-02-2020 01:33
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 17
· Najnowszy użytkownik: Robert
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Ładne maszyny. Życzę d...
Zdjęcia
Jak tam pasażerka z pr...
Michałowo wyciągnij te...
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· system nawadniania o...
· Gry
· Spokój.
· Konkurs „Straż...
· Strażacy na medal - ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Uroczystości 170-lecia OSP Gniew
Ochotnicza Straż Pożarna w Gniewie powiat tczewski, skończyła 170 lat. To z tej okazji w sobotę dnia 14 września 2019 odbyły się uroczystości na terenie zaprzyjaźnionegomiasta. Wszystko zaczęło się o 14:00 uroczystą zbiórką w remizie OSP Gniew strażaków, pocztów sztandarowych, orkiestry tczewskiej OSP, w tym naszej delegacji, w skład której wchodzili: Prezes OSP Miliczdh Grzegorz Duda, dh Andrzej Figlak ,dh Maciej Jagodziński.

Pochód do kościoła Św. Mikołaja ulicami Gniewu zamykały samochody pożarnicze należące do gniewskich strażaków. Uroczystą mszę w intencji strażaków odprawił proboszcz parafii ks. Zbigniew Rutkowski. Msza zakończyła się około 15:00, kiedy to wszyscy zebranigoście –w tym władze powiatu tczewskiego, miasta Gniew, Komendant PowiatowyPSP Tczew bryg. Andrzej Mróz oraz przedstawiciele pozostałych służb i przybyłe delegacje.

Na małym rynku w Gniewie, o 15:00 rozpoczęła się druga część 170-lecia OSP Gniew. Nastąpiło wręczenie upominków, pamiątkowych statuetek wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju i pozyskania nie tylko nowoczesnego sprzętu specjalistycznego ale także rozbudowy strażnicy oraz współpracy. Taką statuetkę otrzymała także Nasza Jednostka, którą odebrał prezes milickiej Jednostki dh Grzegorz Duda. Nastąpiła też chwila przemówień osób zgromadzonych. Na sam koniec na rynek przybył Kasztelan zamku gniewskiegoJarosław Struczyńskiz rycerzami, którzy to salwą z historycznej broni uczcili wspaniałą rocznicę.

Po zakończeniu uroczystości nastąpiła trzecia część to m.in pokazy SGPR OSP Gdańsk, ratownicze psy pokazały swoje możliwości pod opieką swoich opiekunów, co było nie wątpliwą atrakcją dla wszystkich dzieci. Najciekawszym pokazem był zjazd st. sekc. Michała Szalca wraz z psem Havana z ok. 30 metrów. Po zakończonym pokazie psów ratowniczych, przez rynek alarmowo zaprezentowały się pojazdy używane przez strażaków:
• 549[G]49 Nissan Navara - SLRR wraz z Łodzią Marims 500 (549-Ł4)
• 549[G]46 SLRt - Ford Transit
• 549[G]42 Mercedes Atego - GBA 2,5/24
• 549[G]41 MAN TGM 18.340 - GCBA 5/42
• 549[G]45 Star 266 - SRt
• 549[G]48 Mercedes Atego - SKw
• 549[G]44 Steyr BrontoSkylift 33-2TI - SCHD-33
Dodatkowo na rynku można było ujrzeć i zwiedzić 541[G]48 – SCDź 70 Liebherr LTM 1070-4.2 oraz 541[G]49 - SCRd Volvo 360 FL10/ Eurokran oba pojazdy z JRG Tczew.

Była to ostatnia część gniewskiego świętowania, a po uroczystościach odbył się bankiet wszystkich zaproszonych osób. Strażacy OSP Milicz życzą tylu powrotów ilu wyjazdów!!!Wszystkiego najlepszego!!!
Kolizja drogowa w Miliczu 09.09.2019 r.
W dniu 09.09.2019 roku w godzinach popołudniowych, zastęp JOT OSP Milicz został zadysponowany do kolizji drogowej, która miała miejsce w Miliczu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Grota-Roweckiego. Doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Działania polegały na dotarciu do miejsca zdarzenia, zabezpieczenia terenu działań, następnie strażacy dokonali neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów (zużyto ok. 50 kg Sorbentu). W wyniku kolizji uszkodzone zostały łącznie cztery pojazdy. Na miejscu działały zastępy z JRG Milicz i OSP Milicz oraz Policja, 1 Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania trwały ok. 2 godz.
Kolejne strażackie narodziny w tym roku
W dniu 27.07.2019 r. o godz. 16:15 przyszła na świat LiliannaMaria Michałek, córka naszych strażaków, Dh Magdaleny i Pawła Michałków. Mała Lilianna Maria, w momencie narodzin ważyła 2660 g i mierzyła 47 cm długości. Mama i maluszek czują się dobrze. Dumny tata Paweł, opiekuje się nimi troskliwie i czeka niecierpliwie na pierwsze wspólne spacery. W domu na siostrę czeka także jej starsza siostra Zuzanna, członek Naszej drużyny MDP. To kolejne w tym roku urodziny w milickiej Jednostce. Całej Rodzinie składamy serdeczne GRATULACJE!!!!!!!
Pożar budynku gospodarczego w Piotrkosicach
Tuż po północy, dn. 31.08.2019 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Miliczu otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego – chlewni, do którego doszło w Piotrkosicach. Budynek ten nie był użytkowany. Gdy strażacy przyjechali na miejsce ewakuowane były zwierzęta znajdujące się w środku, w budynkach sąsiednich. Po zabezpieczeniu miejsca akcji, strażacy przystąpili dogaszenia budynku. Punkt zaopatrzenia wodnego przygotowano w oparciu o pobliski zbiornik wodny oraz sieć hydrantową. Z pożarem walczyło łącznie ok. 30 strażaków z JRG Milicz (trzy zastępy), WSP Milicz, OSP Milicz, OSP Piotrkosice, OSP Jutrosin, OSP Szkaradowo(pow. rawicki). Pożar objął budynek gospodarczy. Pożar ugaszono za pomocą trzech prądów wody, podanych w natarciu, z dolnej części budynku (dwa) oraz z autodrabiny (jeden). Pożar ugaszono po ok. 3 godz. Na miejsce zadysponowano także patrol Policji i pogotowie energetyczne.
Pożar balotów siana w Nowym Zamku
Późnym wieczorem, w dniu 30.08.2019 roku, JOT OSP Milicz na samochodzie Man GBA 3,5/29 został, zadysponowany przez SKKP w Miliczu, do gaszenia pożaru stogu balotów, który miał miejsce w okolicy miejscowości Nowy Zamek (gm. Milicz). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palących się balotów słomy, za pomocą dwóch prądów wody podanych w natarciu, a także rozgarnięciu resztek stogu przy użyciu podręcznego. Akcja trwała ok. 2 godz. W działaniach oprócz naszej jednostki, uczestniczył zastęp z WSP Milicz oraz zastępy z OSP Gądkowice i OSP Nowy Zamek. Wspólne działania odniosły skutek - pożar został ugaszony. Na miejsce zadysponowano także Policję.
Ślub Adriany i Mateusza
W pamiętnym dniu 27.07.2019 r. roku przed ołtarzem, gdy zegar wybił godzinę 14:00, w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Miliczu, na ślubnym kobiercu stanęli Adriana Krupa oraz nasz druh Mateusz Chorąży. Państwo Młodzi do ślubu udali się Naszym wozem bojowym MAN. Uroczystości ślubnej przewodniczył proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła, ks. Jan Przytocki, który po pięknym kazaniu udzielił młodej parze sakramentu ślubu, i od tej chwili zostali połączeni na zawsze.
Po mszy świętej Ochotnicy z milickiej jednostki utworzyli strażacki "szpaler".
Następnie Państwo młodzi wraz z gośćmi weselnymi udali się na sale weselną – „Sala Słoneczna” w Kobiernie. Strażacy Naszej jednostki złożyli młodej parze życzenia i wręczyli prezent od całej Jednostki. Zabawa trwała do białego rana. W repertuarze weselnym nie zabrakło strażackich przebojów, przy których bawili się wszyscy goście. Była to druga uroczystość ślubna w Naszej Jednostce w tym roku.
Szczęść Boże Młodej Parze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wypadek drogowy w Ostrowąsach
W dniu 11.08.2019 roku, w godzinach po południowych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu, przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do pomocy przy wypadku drogowym, do którego doszło w Ostrowąsach (gm. Milicz). Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do pomocy osobom poszkodowanym, wspólnie ze strażakami z JRG Milicz, OSP Gądkowice i OSP Latkowa. Dodatkowo strażacy kierowali ruchem drogowym na wyznaczonych objazdach. Na miejscu okazało się, że w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych, ranne zostały trzy osoby. Udzielono im kwalifikowanej pomocy, na miejsce zostały zadysponowane 2 zespoły ZRM oraz helikopter LPR, których załogi dalej zaopatrzyły osoby ranne. Następnie ranni zostali przetransportowani do szpitala. Na miejsce została zadysponowana także Policja. Cała akcja trwała ok. 4 godz.
Zdjęcia umieszczono za zgodą OSP Gądkowice
Pożar w milickim szpitalu
W dniu 04.08.2019 roku, w godzinach po południowych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu, przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w milickimSzpitalu Powiatowym. Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru, wspólnie ze strażakami z JRG Milicz i WSP Milicz. Na miejscu okazało się, że prawdopodobnie w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej, zapaliła się jedna z łazienek na oddziale uzależnień. Zagrożenie ugaszono go za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego. W wyniku powstałego pożaru spaleniu uległo pomieszczenie, w którym znajdowała się łazienka pacjentów. Dodatkowo strażacy przewietrzyli sąsiadujące pomieszczenia, które uległy zadymieniu. Nikomu nic się nie stało. Cała akcja trwała ok. 1 godz.
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dzisiaj, w dniu 1 sierpnia 2019 roku, o godzinie 17:00, czyli godzinie "W" Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu uczciła 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. Powstańców, z których co czwarty liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny bój z wojskami niemieckimi.W tym czasie zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Największe straty były wśród ludności cywilnej, wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Powstanie upadło 2 października 1944 r., wtedy przedstawiciele KG AK podpisali układ o zaprzestaniu działań zbrojnych w Warszawie.Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone przez Niemców.
Dla uczczenia powstańców warszawskich, na jedną minutę włączono wszystkie syreny alarmowe jednostki oraz sygnały alarmowe samochodów ratowniczo - gaśniczych. Na uroczystej zbiórce obecny był zastęp z Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP oraz członkowie OSP Milicz. Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu zawsze pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego oddając im symbolicznie hołd.
Cześć i chwała bohaterom!
100. wyjazd, wiatrołomy w okolicach Nowego Zamku
Dnia 29.07.2019 roku, w godzinach po południowych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego zastępu przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do akcji usuwania powalonych drzew, które w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silny, porywisty wiatr) zostały powalone w okolicy miejscowości Nowy Zamek, Śmielice, Dzierzgów, na drogę powiatową 1420 D oraz okoliczne drogi. Na tych drogach zostały zablokowane samochody osobowe, w tym zespół ZRM oraz sprzęt rolniczy. Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do usuwania wiatrołomów, wspólnie z jednostką JRG Milicz, WSP Milicz, OSP Gądkowice i OSP Nowy Zamek. Zagrożenie zostało zlikwidowane za pomocą pilarek łańcuchowych, a drogi przywrócone do ruchu. Cała akcja trwała ok. 2 godz.
Pożar w Kątach Milickich
W dniu 28.07.2019 roku, w godzinach po południowych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego rzutu przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do akcji gaszenia pożaru pola (ściernisko i słoma), który wybuchł w miejscowości Kąty Milickie. Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia palącego się pola, wspólnie z jednostką JRG Milicz i WSP Milicz. Na miejscu okazało się, że pali się ok. 0,5 ha pola i otaczające nieużytki. Pożar był już mocno rozwinięty. Ugaszono go za pomocą dwóch prądów wody podanych w natarciu. W wyniku powstałego pożaru spaleniu uległo ściernisko pola i znajdująca się na nim słoma, na obszarze ok. 0,5 ha. Panująca obecnie pogoda i towarzyszące jej wysokie temperatury sprzyjają występowaniu podobnych zdarzeń. Apelujemy o ostrożność podczas przeprowadzanych prac polowych, w czasie trwających żniw. Cała akcja trwała ok. 1 godz.
Nocny pożar budynku gospodarczego w Koruszce 24.07.2019
W dniu 24.07.2019 roku, w godzinach nocnych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego rzutu przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego, który wybuchł w miejscowości Koruszka (gmina Milicz). Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia palącego się budynku, wspólnie z jednostką JRG Milicz, WSP Milicz, OSP Sułów i OSP Piotrkosice. Na miejscu okazało się, że budynek objęty pożarem, jest częściowo zamieszkany. W budynku tym zamieszkiwały dwie osoby. Pożar był już mocno rozwinięty. Ugaszono go za pomocą dwóch prądów wody podanych w natarciu i jednego prądu w obronie, podanego na sąsiadujący budynek mieszkalny. W wyniku powstałego pożaru dwie osoby zostały ranne i z oparzeniami drugiego stopnia, odwiezione zostały do szpitala. Ze względu na silne zadymienie, strażacy musieli pracować w aparatach ODO. Na miejsce działań zadysponowano także policję oraz pogotowie energetyczne i dwa zespoły ZRM. Cała akcja trwała ok. 3 godz.
Poranne poszukiwania w Miliczu
W dniu 17.07.2019 r. jednostka nasza, w sile jednego rzutu na samochodzie MAN GBA 3,5/29 w godzinach wczesno porannych, została zadysponowana przez SKKP w Miliczu do pomocy przy poszukiwaniu zaginionego 77 – letniego mieszkańca Milicza. Zaginiony wyszedł w godzinach wieczornych z miejsca zamieszkania, udając się na ryby. Od tego momentu nie było z nim żadnego kontaktu. Działania nasze polegały na sprawdzeniu przydzielonych rejonów poszukiwań. Nasz zastęp prowadził poszukiwania w rejonie: Milicz – Sławoszowice, na wałach wzdłuż Baryczy i w okolicy Młynówki. Po ok. godzinie poszukiwań zaginiony został znaleziony, z objawami wyziębienia, w korycie Młynówki do której wjechał z brzegu jadąc wózkiem elektrycznym, którym się poruszał. Oprócz naszej jednostki w poszukiwaniach udział brali strażacy z JRG Milicz, WSP Milicz oraz Policja. Działania trwały ok. 1 godz.
Pożar domków letniskowych w okolicy Słabocina
W dniu 16.07.2019 roku, w godzinach po południowych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego rzutu przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do akcji gaszenia pożaru domków letniskowych i poszycia leśnego, który wybuchł w okolicy miejscowości Słabocin (Gmina Cieszków). Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia budynków oraz poszycia leśnego, wspólnie z jednostką OSP Cieszków, JRG Milicz, OSP Brzezina oraz OSP Gądkowice. Na miejscu okazało się, że pożarem objęty jat jeden z budynków, natomiast z drugiego wydobywa się intensywny dym. Ponadto ogień rozprzestrzenił się na powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych pobliskiego młodnika. Pożar był już mocno rozwinięty. Ugaszono go za pomocą czterech prądów wody podanych w natarciu. Ze względu na silne zadymienie, strażacy musieli pracować w aparatach ODO. Na miejsce działań zadysponowano także policję oraz pogotowie energetyczne. Cała akcja trwała ok. 3 godz.
Pożar lasu i uli w okolicy Rudy Sułowskiej 12.07.2019 r.
W dniu 12.07.2019 roku, w godzinach po południowych zostaliśmy zadysponowani w sile jednego rzutu przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29 do akcji gaszenia lasu, który wybuchł w okolicy miejscowości Sułów. Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia lasu, wspólnie z jednostką OSP Sułów i JRG Milicz oraz OSP Piotrkosice. Na miejscu okazało się, że pożar wybuchł na skraju lasu blisko pól uprawnych pełnych zboża na pniu. Dokładnie w tym też miejscu strażacy zastali pasiekę pszczelą składającą się z 20-tu uli. Pożar był już mocno rozwinięty. Ugaszono go za pomocą trzech prądów wody podanych w natarciu. Działania prowadzone były w terenie, przy dużym ograniczeniu dostępu do środka gaśniczego. Cała akcja trwała ok. 2 godz.
Ćwiczenia Ratowniczo-Gaśnicze Kościół 2019
W dniu 28 czerwca 2019 r., o godzinie 9:00 rozpoczęły się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze pk. ,,KOŚCIÓŁ 2019''. Były to ćwiczenia kompanijne, przeprowadzone siłami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego powiatu milickiego i rawickiego na terenie Kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Założeniem ćwiczeń było: w trakcie prac remontowych na poddaszu, w wyniku nieuwagi pracowników doszło do zaprószenia ognia i powstania pożaru konstrukcji dachowej we wschodniej części dachu kościoła. Pożar stopniowo zaczyna rozwijać się w kierunku zachodnim, tzn. w kierunku wieży kościelnej. Pożar został zauważony w fazie rozwiniętej podczas trwania obrzędów religijnych w których uczestniczyło około 50 osób. W wyniku silnego zadymienia oraz promieniowania cieplnego większość osób przebywających w kościele zostało poszkodowanych. W trakcie pożaru pracownik odpowiedzialny za konserwację dzwonów kościelnych, ewakuując się z wieży, poślizgnął się i upadł z dużej wysokości. Ze względu na konstrukcję wieży nie ma możliwości ewakuacji osoby poszkodowanej przez klatkę schodową – ewakuacja musi odbyć się przy użyciu technik wysokościowych. Cele jakie były do osiągnięcia podczas ćwiczeń to m. in. sprawdzenie Powiatowego Planu Ratowniczego powiatów: milickiego i rawickiego, sprawdzenie możliwości zasilania linii gaśniczych podczas pożaru obiektów sakralnych, doskonalenie współdziałania ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego JRG 9 Wrocław, sprawdzenie stanu gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, ich operatywności, poziomu wyszkolenia, działania środków alarmowania i łączności oraz stanu technicznego sprzętu. W ćwiczeniach udział wzięły jednostki z KP PSP Milicz, KP PSP Rawicz, JRG 9 Wrocław SRWys, OSP Milicz, OSP Wierzchowice, OSP Sułów, OSP Cieszków, OSP Bartniki, Policja i Pogotowie Ratunkowe.
Zdjęcia dzięki TVP Milicz
I Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze NOCNY TROPICIEL SIR 2019

Przeszło 190 osób uczestniczyło w Nocnym Tropicielu 2019!

Nasza Jednostka w składzie: RADECKI Rafał, DUDA Grzegorz, CHORĄŻY Mateusz, WINIARSKI Dariusz, MARCINKOWSKI Łukasz oraz DUDA Daria uczestniczyli 7 czerwca 2019 roku w I Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych NOCNY TROPICIEL SIR 2019

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej, Straży Leśnej, ratownicy medyczni, obserwatorzy z Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie i Urzędu Gminy Zduny mieli okazję przećwiczyć poszukiwania nocne w terenie leśnym.

O godz. 20:20 z Aeroklubu Ostrowskiego wystartował samolot, który wykonał kilka przelotów nad miejscem rejestracji uczestników manewrów – jednostką OSP Zduny. 15 minut później otrzymaliśmy symulowane zgłoszenie o rozbiciu samolotu. Na miejsce zostały wysłane najbliższe jednostki OSP, które po zlokalizowaniu miejsca zdarzenia poprosiły o większą ilość sił i środków, bowiem na miejscu, oprócz rozbitego samolotu – 100 metrów dalej znajdowali się pozoranci we wraku samochodu. Podejrzewamy, że samochód uderzył w drzewa gdy kierowca patrzył na spadający samolot. Działaniom towarzyszyły wybuchy pirotechniczne oraz dym przygotowane przez kaliską firmę Mizet.

Strażacy w okolicach wraku samolotu odnaleźli ciężko rannego pilota, który po kilku minutach od dotarcia zmarł na wskutek odniesionych obrażeń. Druga jednostka zajęła się wydobyciem dwóch pozorantów z samochodu, którym musieli udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zgodnie z ich relacją mieli widzieć oddalające się osoby z wraku samolotu oraz skoczka spadochronowego.

Postanowiono, że na miejscu zostanie rozbity sztab odpowiedzialny za przeprowadzenie poszukiwań osób zaginionych. Na miejsce został wysłany samochód SiR-01 – Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań, w którym przybyłe jednostki odprawiały się na poszukiwania. Od momentu dojazdu na miejsce zbiórki do wyprawienia wszystkich – 18 zespołów minęło 20 minut.

Każda grupa była widoczna na żywo w systemie SIRON, dzięki aplikacji SiR. W znaczący sposób ułatwiło to koordynację, a także dalsze działania przy lokalizowaniu pozostałych 4 pozorantów. Każdy z pozorantów miał do odegrania swoją rolę – od osoby znajdującej się w szoku i uciekającej przed ratownikami po kobietę z uszkodzonym kręgosłupem, która wyskoczyła na spadochronie w tandemie z dzieckiem. Uczestnicy manewrów musieli być bardzo spostrzegawczy, ponieważ każdy szczegół miał duże znaczenie – od zakrwawionej koszulki po numer telefonu zapisany u pozorantów.

Strażacy byli w pełni zaangażowani w poszukiwania, dzięki czemu wszyscy pozoranci zostali odnalezieni 15 minut przed czasem zakończenia manewrów.
Manewry były okazją do tego, aby w przyszłości (oby tylko w ćwiczeniach) móc jeszcze sprawniej współdziałać przy poszukiwaniu zaginionych osób. Mimo całkowitych ciemności, nieznanego terenu każda z grup przeszukała wyznaczone sektory z dużą dokładnością. Kierowcy karetek, wozów operacyjnych bez problemów lokalizowali odbierany sygnał SOS od poszczególnych grup. Po manewrach nastąpiło uroczyste podsumowanie.

Gośćmi Honorowymi tegorocznych manewrów byli Pan Senator Łukasz Mikołajczyk oraz Pani Minister Andżelika Możdżanowska, która na zakończenie ćwiczeń wręczyła podziękowania wszystkim uczestnikom.

Organizatorami ćwiczeń było Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy, Moose Productions oraz OSP w Zdunach.

W działaniach uczestniczyły następujące jednostki:
-OSP Zduny
-OSP Baszków
-OSP Konarzew
-OSP Bestwin
-OSP Perzyce,
-OSP Krotoszyn,
-OSP Kuklinów,
-OSP Orpiszew,
-OSP Sośnie,
-OSP Aleksandria
-OSP Wtórek,
-OSP Dobrzyca
-OSP Milicz
-OSP Karski
-OSP Odolanów
-OSP Cieszków
-OSP Kobierno
-OSP Sulmierzyce
-KP PSP Krotoszyn
-KP PSP Ostrów Wielkopolski
-KPP Krotoszyn
-Harcerze ze Zdun
-Straż Leśna
-Transmed24
-Moose Productions - Moose Emergency
-Aeroklub Ostrowski

Tekst i zdjęcia z konta FB Grupy SiR Ostrów Wlkp.
Kolizja drogowa w Miliczu
W dniu 01.06.2019 roku w godzinach popołudniowych, zastęp JOT OSP Milicz został zadysponowany do zdarzenia drogowego, w którym udział brały dwa pojazdy osobowe. Do kolizji doszło w Miliczu na skrzyżowaniu ulic Krotoszyńskiej i Bulwaru Jana Pawła II. Działania polegały na dotarciu do miejsca zdarzenia, zabezpieczenia terenu działań, następnie strażacy dokonali neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby, które Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do szpitala. Na miejscu działały zastępy z JRG Milicz i OSP Milicz oraz Policja, 1 Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania trwały ok. 1,5 godz.
Ćwiczenia SPRAWDZIAN 2019 Goszcz
W dniu 28.05.2019 – zgodnie z DYSPOZYCJĄ KW PSP we Wrocławiu Nr 38/2019 – na terenie miejscowości Goszcz przeprowadzono ćwiczenia „SPRAWDZIAN 2019”. W ćwiczeniach, których głównym tematem były pożary lasów sprawdzano w szczególności możliwość dostarczania wody na duże odległości. Zgodnie z dyspozycją w ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Dolnośląskiej Brygady Odwodowej – Kompania Gaśnicza „Oleśnica” oraz „Wrocław”. Na miejsce przybyły zastępy z trzech powiatów: milickiego, oleśnickiego oraz oławskiego. Dowódcą ćwiczeń był st. kpt. Piotr Ciemny – Dowódca JRG w Sycowie. Wszystkie cele i założenia ćwiczeń zostały zrealizowane. Powiat milicki reprezentowały zastępy z JRG Milicz i OSP Milicz.
Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Miliczu
W niedzielę 26 maja o godzinie 14, na milickim rynku odbyły się obchody powiatowego Dnia Strażaka. Na uroczystość przybyli m. in. Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Grzyb, Starosta Milicki Grzegorz Duda, Członek Prezydium ZOW ZOSP RP we Wrocławiu dh Wojciech Pecyna, Prezes ZOP ZOSP RP w Miliczu dh Wojciech Bukowski, oraz zaproszeni przedstawiciele służb współpracujących i lokalnych samorządów. Wręczono odznaczenia, awanse oraz statuetki i listy gratulacyjne dziękując za pomoc w ratowaniu życia i mienia. Z Jednostki OSP Milicz odznaczeni i wyróżnieni zostali: dh Stanisław Herbik, dh Stanisław Plewka, dh Ireneusz Tokarski, dh Marcin Staniszewski, dh Łukasz Marcinkowski i dh Jakub Duda (MDP). W tym dniu nastąpiło także przekazanie i poświęcenie wozów strażackich dla JRG Milicz (samochód IVECO z drabiną mechaniczną o zasięgu 32 m), OSP Cieszków (samochód JELCZ z drabiną mechaniczną o zasięgu 37 m) oraz samochód średni ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo należący do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowicach. Uroczystości zakończono defiladą strażacką, która przeszła ulicami miasta nad milicki zalew rekreacyjny, gdzie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek. Daniem głównym była strażacka grochówka.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24-12-2019 14:47
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 Roku. StrażakTylu powrotów ilu wyjazdów Kogut

11-12-2019 15:17
Zapraszamy wszystkich członków OSP Milicz na spotkanie wigilijne, które odbędzie się 20.12.2019 r. o godz. 19.00 w Naszej remizie Strażak

04-05-2019 21:30
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Strażaka dla wszystkich strażaków Gaszenie Kogut

21-04-2019 14:25
Wesołego Alleluja życzy Zarząd OSP Milicz Kogut Gaszenie

21-04-2019 14:24
Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy czynnie pomogli w Warcie przy Bożym Grobie i jej bardzo sprawnym przeprowadzeniu Strażak

21-04-2019 14:21
StrażakWesołych Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich Strażak Kogut

01-01-2019 00:04
Upup KogutSzczęśliwego Nowego Roku 2019 dla Wszystkich Grin Kogut StrażakTylu powrotów ile wyjazdów Kogut Strażak

31-12-2018 21:47
Dziękuję wszystkim Naszym strażakom za społeczną służbę dla naszych mieszkańców w 2018 roku Upup Strażak Kogut

25-12-2018 15:16
Dziękuję bardzo wszystkim strażakom Naszej Jednostki, którzy mimo świąt czynnie brali udział w działaniach ratowniczo-gaśnicz
ych na terenie gminy Milicz Gaszenie Strażak Upup

15-11-2018 16:43
Bardzo dziękuję wszystkim członkom OSP Milicz za pomoc przy przeprowadzeniu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyzę Kogut Upup

09-11-2018 15:54
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i udział w powiatowym ćwiczeniu obronnym pk. "Listopad 2018" Strażak

30-10-2018 11:15
Witam wszystkich, zbliża się Święto Zmarłych. Proszę nie zapomnijmy o naszych druhach, którzy odeszli na wieczną warte do św. Floriana. Odwiedźmy cmentarze, zapalmy znicze na znak pamięci o nich Strażak

01-04-2018 12:48
Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich. Wesołego Alleluja Strażak Kogut Wink

15-03-2018 08:35
Zarząd OSP Milicz zaprasza wszystkich strażaków Naszej Jednostki na zbiórkę krwi, która odbędzie się 16.03.2018 r. Zbiórka w remizie o godz. 8.00. Zapraszamy Upup Strażak

08-03-2018 21:34
Dla wszystkich naszych dziewczyn z Jednostki OSP Milicz, z okazji Dnia Kobiet, wszystkiego najlepszego Grin Buziak Upup Strażak

5,349,032 unikalne wizyty