10-07-2020 01:49
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 17
· Najnowszy użytkownik: Robert
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Ładne maszyny. Życzę d...
Zdjęcia
Jak tam pasażerka z pr...
Michałowo wyciągnij te...
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· system nawadniania o...
· Gry
· Spokój.
· Konkurs „Straż...
· Strażacy na medal - ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Powitanie

W roku 2020 do dnia dzisiejszego Jednostka Operacyjno-Techniczna OSP w Miliczu brała udział w 125 działaniach ratowniczo-gaśniczych, 1 zabezpieczeniach operacyjnych terenu chronionego oraz w 0 ćwiczeniach organizowanych przez PSP.

Numer konta OSP Milicz 35 9582 0000 2000 0000 0303 0001

Darowizny proszę wpłacać z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe OSP"

Pożar przewodu kominowego w Świętoszynie
W dniu 23.06.2020 r. zostaliśmy zadysponowanido pożaru przewodu kominowego. Do zdarzenia doszło w Świętoszynie, w godzinach popołudniowych. W budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Nasi strażacy na miejsce pożaru zostali zadysponowani do tego zdarzenia przez SK KP PSP w Miliczu, w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na wygaszeniu paleniska pieca i ugaszeniu płonącego materiału. Ponadto strażacy przy pomocy zestawu kominiarskiego strącili sadzę w przewodzie kominowym. W działaniach ratownicy wykorzystali detektor wielogazowy, którym wykonali pomiar na stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach. Uzyskany wynik był równy „0”. W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz (2 zastęp). Cała akcja trwała ok. 1,5 godz.
JOT OSP Milicz szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego
W dniu 13.06.2020 roku odbyły się kolejne ćwiczenia wewnętrzne, będące zarazem zbiórką szkoleniową. Tym razem z ratownictwa technicznego. Wzięli w nich udział strażacy z JOT OSP Milicz oraz OSP Zduny i WSP Milicz, jednostek wspólnie z nami szkolącymi się. Szkolenie odbyło się pod okiem naszego instruktora dh Przemysława Klisia. Uczestnicy ćwiczeń mogli wykorzystując sprzęt hydrauliczny, a także posiadany sprzęt p/poż. przećwiczyć najnowsze metody, dzięki którym mogą nieść pomoc osobom potrzebującym pomocy, uczestnikom zdarzeń drogowych, ale nie tylko. Tym razem ćwiczyliśmy na samochodzie typu kombi, poprzednio hatchback (nadwozie 5-cio drzwiowe) wycofanym z użytku przekazanym nam przez lokalną firmę. Były to kolejne ćwiczenia zorganizowane w Naszej Jednostce. Na pewno nie ostatnie.
Wypadek na DW 439w Świętoszynie
Dnia 09.06.2020 r. w godzinach porannych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do pomocy przy usunięciu skutków niebezpiecznego wypadku, do którego doszło w miejscowości Świętoszyn, w ciągu DW nr 439. W jego wyniku ranne zostały trzy osoby, w tym jedna ciężko. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (położenie jednego prądu piany średniej i odpięcie klem akumulatora uszkodzonego pojazdu), udzielenia kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu biorącego udział w zdarzeniu oraz kierowaniu ruchem. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz (dwa zastępy) i OSP Sułów. W zdarzeniu brał udział jeden pojazd typu bus, którym jechały trzy osoby.Kierowca pojazdu wpadł w poślizg i uderzył w budynek mieszkalny. Tam samochód przewrócił się na bok i zatarasował dwa pasy ruchu. Dodatkowo zadysponowane zostało Pogotowie Ratunkowe, Policja (2 radiowozy), PINB oraz pomoc drogowa (1 pojazd). Cała akcja trwała ok. 4 godz.
100. wyjazd Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu nadal aktywna przy epidemii COVID-19
Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu nadal prowadzi aktywne działania w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem. Działanie te mają charakter wspomagający działania innych służb i instytucji. W ostatnich dniach miliccy strażacy pomagali osobom przebywającym w kwarantannie oraz razem ze strażakami z innych jednostek, m.in. z OSP Gądkowice, OSP Pracze, OSP Latkowa, OSP Olsza (gm. Milicz) oraz OSP Brzezina, OSP Guzowice, OSP Ujazd (gm. Cieszków), a także OSP Grabownica, OSP Kuźnica Czeszycka, OSP Brzostowo iOSP Łazy (gm. Krośnice), dozorują przygotowane wcześniej namioty (OSP Milicz i JRG Milicz), pełniące funkcję przyszpitalnej izby przyjęć w milickim szpitalu. Przeprowadzane są w nich wstępne badania pacjentów, mające na celu wykluczenie osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem COVID-19, a tym samym ograniczenie zakażeń personelu i pacjentów w szpitalu niezakaźnym, jakim jest szpital w Miliczu. Działania te prowadzone są od początku ogłoszenia pandemii w Polsce.
Warto przypomnieć, że zabezpieczenie osobiste ratowników OSP wynika z rekomendacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wytycznych wydanych przezKG PSP oraz zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO i składa się z: kombinezonu ochronnego kategorii III (typ 3B lub 4B), gogli lub okularów ochronnych, maseczek filtrujących typu FFP2 lub FFP3, rękawic nitrylowych lub w przypadkach szczególnych maski pełnotwarzowej z filtropochłaniaczem.
Pożar nieużytków w Stawcu
W dniu 20.05.2020 r., w godzinach popołudniowych, Jednostka Operacyjno – Techniczna OSP Milicz w sile jednego zastępu, na samochodzie GBA 3,5/29, została zadysponowana przez SK KP PSP, do gaszenia pożaru nieużytków, jaki wybuchł w Stawcu (gm. Milicz). Po przyjeździe na miejsce, strażacy stwierdzili, że ogień objął powierzchnie ok. 10 arów i jest w fazie rozwijania się. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ugaszeniu palących się nieużytków, głównie suchej trawy i zarośli, za pomocą jednego prądu wody podanego w natarciu. Wszystkie podjęte czynności okazały się skuteczne i trwały ok. 0,5 godz., a pożar został ugaszony.
Pożar przewodu kominowego we Wziąchowie Wlk.
W dniu 06.05.2020r. zostaliśmy zadysponowani do pożaru przewodu kominowego. Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych we Wziąchowie Wlk. W budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Nasi strażacy na miejsce pożaru zostali zadysponowani do tego zdarzenia przez SK KP PSP w Miliczu w sile dwóch zastępów, na samochodach STAR 200 SH-18 i Volkswagen T-4 SLKw. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu paleniska pieca i ugaszeniu płonącego materiału. Ponadto strażacy przy pomocy zestawu kominiarskiego oraz podnośnika strącili sadzę w przewodzie kominowym. W działaniach ratownicy wykorzystali detektor wielogazowy, którym wykonali pomiar na stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach. W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z OSP Gądkowice. Cała akcja trwała ok. 2 godz.
Włączona czujka czadu w Miliczu
W dniu 05.05.2020r. zostaliśmy zadysponowani do alarmu wywołanego przez czujkę czadu zainstalowaną w budynku wielorodzinnym. Do zdarzenia doszło w godzinach nocnych w Miliczu. W budynku mieszkalnym doszło do włączenia się czujki. Nasi strażacy na miejsce pożaru zostali zadysponowani do tego zdarzenia przez SK KP PSP w Miliczu w sile jednego zastępu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dokonaniu pomiaru na stężenie tlenku węgla. W działaniach ratownicy wykorzystali detektor wielogazowy, którym wykonali pomiar w pomieszczeniach. Uzyskany wynik był równy ”0”. W działaniach wspólnie z Naszymi strażakami uczestniczyli strażacy z JRG Milicz. Cała akcja trwała ok. 1 godz.
Międzynarodowy Dzień Strażaka
“Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - tak brzmi zawołanie Strażaków - osób, które poświęcają swoje zdrowie, często narażając również życie w imię ratowania innych. Mówi się, że to właśnie strażacy wchodzą tam, skąd inni uciekają. 4 maja przypada dzień św. Floriana - patrona Strażaków. Tego dnia obchodzimy również międzynarodowy dzień Strażaka, oddając hołd tym, którzy polegli podczas akcji i dziękując tym, którzy w dalszym ciągu wykazują się odwagą, ratując potrzebujących.
Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto dedykowane wszystkim pracownikom PSP i ochotnikom OSP, którzy w codziennej pracy wykazują się odwagą i bohaterstwem. Obchody przypadają w dniu św. Floriana - patrona Strażaków. Strażacy to osoby pełne odwagi i pasji, dla których priorytetem jest chęć niesienia pomocy innym.W obecnej sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć, uroczystości nie mogą odbywać się zgodnie z tradycją - to jednak nie przeszkadza nam w tym,aby wyrazić wdzięczność i podziw dla Strażaków, Druhen i Druhów, dziękując za trud i starania, jakie wkładają w swoje codzienneobowiązki

Z okazji Dnia Strażaka Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu pragnie złożyć wszystkim strażakom serdeczne życzenia z okazji ich święta! Tyle powrotów ile wyjazdów, odwagi i szczęścia oraz podziękowania za poświęcenie i trud.


Pożegnanie dh Stanisława
Zarząd i Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu, z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiają, że w dniu 22.04.2020 r. odszedł na wieczną wartę do św. Floriana, nasz Przyjaciel i Kolega dh Stanisław Herbik. Odszedł człowiek wierny mundurowi, służbie, mieszkańcom – prawdziwy społecznik. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Najbliższa jemu sercu była jednak Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu – to tam ostatnio piastował funkcję członka Zarządu i Kronikarza. Do ostatnich dni zatroskany o jej losy – bywał na każdym zebraniu. Ostatnio trochę rzadziej ze względu na ciężką chorobę. Z milicką Jednostką był związany od 1980 r. W czasie swojej społecznej służby został m.in. odznaczony Odznaką Wzorowy Strażak, Odznaką za Wysługę 40 – tu lat, a także Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Poeta ksiądz Jan Twardowski napisał: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. I Ty odszedłeś za szybko. Jednak tacy ludzie jak Ty nie odchodzą nigdy na zawsze. Pozostaniesz w naszej pamięci. Jesteśmy Ci wdzięczni, że byłeś z nami, służyłeś nam pomocą i radą. Wierzymy mocno, że stajesz przed Bogiem z rękami pełnymi dobrych uczynków.
Nie znajdujemy słów, aby opisać, jak bardzo jesteśmy wstrząśnięci. Druh Stanisław był wspaniałym, godnym zaufania człowiekiem, który zapisze się w naszej pamięci jako osoba nie odmawiająca innym pomocy. Jego strata spowodowała pustkę w życiu wszystkich, którzy go znali. Ogromne wyrazy współczucia dla rodziny, przyjaciół i najbliższych.
Podziękowanie
Druhu, dziękujemy, że byłeś wśród nas, że mogliśmy zawsze na Ciebie liczyć – w myśl strażackiego zawołania: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".
W tych trudnych dniach wszyscy łączymy się w bólu z bliskimi Druha Stanisława, przypominając sobie słowa Modlitwy Strażaka:
[…]
A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze!!!
Spoczywaj w pokoju…
Pożar nieużytków w okolicy Sławoszowic
Nie inny pod tym względem był, dla milickich strażaków wtorek, 21.04.2020 r. - bardzo pracowity.Po zakończeniu działań związanych z pomocą mieszkańcom w zwalczaniukoronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zastęp milickiej Jednostki został zadysponowany, w godzinach popołudniowych, na samochodzie GBA 3,5/29, do gaszenia pożaru nieużytków, jaki wybuchł w okolicach miejscowości Sławoszowice (gm. Milicz). Teren, w którym działali Nasi strażacy, charakteryzował się trudnym dojazdem. Po przyjeździe na miejsce, strażacy stwierdzili, że ogień objął powierzchnie ok. 0,5ha i jest w fazie rozwijania się. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ugaszeniu palących się nieużytków, głównie suchej trawy oraz wysokiej i suchej trzciny, za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego i jednego prądu wody podanego w natarciu. Wspólnie z nami w działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz. Wszystkie podjęte czynności okazały się skuteczne, pożar ugaszono.Działania trwały ok. 1,5 godz.
Pożar nieużytków w Postolinie
Bardzo pracowiciezaczął się tydzień dla milickich strażaków. Po zakończeniu działań związanych z pomocą mieszkańcom w zwalczaniu SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zastęp milickiej Jednostki został zadysponowany, w godzinach popołudniowych, na samochodzie GBA 3,5/29, do gaszenia pożaru nieużytków, jaki wybuchł w miejscowości Postolin (gm. Milicz). Po przyjeździe na miejsce, strażacy stwierdzili, że ogień objął powierzchnie ok. 1ha i jest w fazie rozwijania się. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ugaszeniu palących się nieużytków, głównie suchej trawy i drzew owocowych (teren akcji to częściowo sad owocowy), za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego i dwóch prądów wody podanych w natarciu. Wspólnie z nami w działaniach uczestniczyli strażacy z WSP Milicz. Wszystkie podjęte czynności okazały się skuteczne, pożar ugaszono.Działania trwały ok. 2 godz.
Święta Wielkanocne 2020
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy, Ochotnicza Straż Pożarna w Miliczu pragnie złożyć wszystkim dużo miłości, więcej czasu spędzanego z kochającą rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, bogatego zająca, by w tegoroczne Święta było ciepło i słonecznie, udanego mazurka i przepysznej babki, kolorowych pisanek i pięknej święconki a najważniejsze OBFITEGO DYNGUSA :)
Wesołego Alleluja!

AKCJA #NieKłamRatownikom
Z apelem wystąpiły służby na pierwszej linii walki z koronawirusem. Wspaniali lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni – ludzie, którzy każdego dnia ryzykują swoje życie – proszą nas o pomoc.


Dotyczy to całego kraju, także mławskich służb medycznych, które z narażeniem życia i zdrowia pracują dla nas każdego dnia. Dziękujemy Wam. Zasługujecie na szacunek. Nagłaśniamy wasz apel.

W obecnej sytuacji powiedzenie prawdy ratownikom może być sprawą życia lub śmierci.

Wzywasz nas na interwencję… powiedz nam prawdę. Pamiętaj, że ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudniasz nam niesienie pomocy innym. Dlatego przypominamy – #NieKłamRatownikom – apelują przedstawiciele służb.

Przypominamy, że na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, mówimy o tym od razu dyspozytorowi.

Mówiąc zatem szczerze o swoim stanie zdrowia, pomagasz nam pomóc innym. Przyjeżdżając na interwencję, będziemy mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory ratownik nie pomoże już innej osobie… – informują ratownicy.

Powiadomienie o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

Źródło: https://naszamlawa.pl/wiadomosci/nieklamratownikom-pomoz/
Pożar domu mieszkalnego w Niesułowicach
Następnym zdarzeniem w dniu 06.04.2020 roku, do którego zostaliśmy zadysponowani w godzinach wieczornych, w sile jednego rzutu przez SKKP w Miliczu, na samochodzie MAN GBA 3,5/29, był pożar domu mieszkalnego, który wybuchł w miejscowości Niesułowice (gm.Milicz). Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia budynku, wspólnie z JRG Milicz (trzy zastępy) i WSP Milicz. Na miejscu okazało się, że pożarem objęta jest część budynku mieszkalnego. Pożar był w fazie rozwinięcia. Ugaszono go za pomocą dwóch prądów wody podanych w natarciu. Ze względu na silne zadymienie, strażacy musieli pracować w aparatach ODO. Na miejsce działań zadysponowano także policję oraz pogotowie energetyczne. Cała akcja trwała ok. 3 godz.
Pożar lasu w Gruszeczce
Kolejnym zdarzeniem, do którego zadysponowano milickich strażaków w dniu06.04.2020 roku, także w godzinach popołudniowych, był pożar lasu.Doszło do niego w okolicy miejscowości Gruszeczka (gm. Milicz). Strażacy po przybyciu na miejsce akcji, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpili do gaszenia lasu, wspólnie z jednostką OSP Sułów (dwa zastępy) i JRG Milicz (dwa zastępy) oraz OSP Piotrkosice. Na miejscu okazało się, że pali się drzewostan oraz poszycie leśne. Ugaszono go za pomocą trzech prądów wody podanych w natarciu. Działania prowadzone były w terenie, przy dużym ograniczeniu dostępu do środka gaśniczego. Cała akcja trwała ok. 3 godz.
Pożar nieużytków w Pogórzynie
Po bardzo pracowitej sobocie i niedzieli, nie mniej pracowity dla Naszych strażaków był i poniedziałek. 6 kwietnia br., w godzinach popołudniowych, Jednostka Operacyjno – Techniczna OSP Milicz w sile jednego zastępu, na samochodzie GBA 3,5/29, została zadysponowana przez SK KP PSP, do gaszenia pożaru nieużytków, jaki wybuchł w miejscowości Pogórzyno (gm. Milicz). Teren w jakim doszło do pożaru charakteryzował trudnym dojazdem (okolice stawów). Po przyjeździe na miejsce, strażacy stwierdzili, że ogień objął powierzchnie ok. 20 arów i jest w fazie rozwijania się. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ugaszeniu palących się nieużytków, głównie suchej trawy i wysokiej trzciny, za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego i jednego prądu wody podanego w natarciu. Wspólnie z nami w działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz. Wszystkie podjęte czynności okazały się skuteczne i trwały ok. 1 godz., a pożar został ugaszony.
Namiot pneumatyczny przy milickim szpitalu
W niedzielę5 kwietnia 2020 r., strażacy OSP Milicz zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu, w celu ustawienia namiotu pneumatycznego, jaki znajduje się na naszym wyposażeniu, przy Milickim Centrum Medycznym na ul. Grzybowej.Namiot,w razie potrzeby, będzie pełnił funkcję przyszpitalnej izb przyjęć,w której przeprowadzane będą wstępne badania pacjentów, mające na celu wykluczenie osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem COVID -19, a tym samym ograniczenie zakażeń personelu i pacjentów w milickim szpitalu. To jedno z kolejnych działań, jakie podejmują miliccy strażacy w walce z niebezpiecznym wirusem.
Pracowity weekend milickich strażaków
Miniony weekend dla milickich strażaków był bardzo pracowity.W sobotę i niedzielę odnotowali kilka zdarzeń związanych ze zwalczaniem koronawirusa, czyli m.in. braliśmy udział wraz z innymi Jednostkami, z terenu gminy Milicz udział w dalszym ciągu kampanii informacyjnej „Zostań w domu”, skierowanej do mieszkańców Milicza i okolic. Tą akcję kontynuujemy razem ze strażakami z OSP Bartniki, Gądkowice, Czatkowice, Pracze, Piotrkosice i Olsza. Już przynosi wymierne efekty. Kolejnymi zdarzeniami, do których byliśmy dysponowani w tym okresie, to pożary. Do pierwszego z nich doszło w sobotę 04.04.2020r. w miejscowości Łazy Wlk., w budynku jednorodzinnym zapaliła się kotłownia. Tam pracowali razem z naszymi strażakami, strażacy z JRG Milicz, OSP Łazy, OSP Wierzchowice i OSP Bukowice. Kolejne dwapożarymiałymiejsce w niedzielę 05.04.2020 r., w Miliczu i Sułowie. W Miliczu doszło do uszkodzenia instalacji dostarczającej ciepłą wodę w milickim DPS. W zdarzeniu tym razem z nami (dwa zastępy OSP Milicz), udział brali strażacy z JRG Milicz (dwa zastępy), WSP Milicz i OSP Czatkowice. Kolejny, do którego doszło w tym dniu, miał miejsce późno wieczorem, w Sułowie. Tam z kolei awarii, a co za tym idzie pożarowi, uległa instalacja do suszenia drewna w jednym z tartaków. Ta akcja była bardzo trudna, strażacy musieli pracować w aparatach ODO. Za pomocą jednego prądu wody podanego w natarciu ugaszono palącą się instalację. Następnie przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego, strażacy dokonali rozbiórki uszkodzonego przez ogień dachu budynku, w którym znajdowała się w/w. instalacja. W tych działaniach oprócz Naszej Jednostki (dwa zastępy), udział brali strażacy z JRG Milicz (dwa zastępy), OSP Sułów (dwa zastępy) i OSP Piotrkosice. Na miejsce zadysponowano także Policję i Pogotowie Energetyczne. Cała akcja trwała ok. 2 godz.
We wszystkich opisywanych pożarach nikt nie ucierpiał.
STOP POŻAROM TRAW 2020 rok

Stop pożarom traw

13 marca 2020 roku rozpoczęliśmy kolejną edycję kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW.

Kampanię kierujemy do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.

Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

W naszej kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

W roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów).

Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych.

Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut.

Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych.

W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

Czytaj także na mediach społecznościowych:

Państwowa Straż Pożarna
Fanpage KG PSP: https://www.facebook.com/panstwowastraz.pozarna/
Fanpage Prewencji Społecznej PSP: https://www.facebook.com/prewencjaspoleczna/
TT KG PSP: https://twitter.com/KGPSP

Lasy Państwowe
Fanpage Lasów Państwowych: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/
Instagram Lasów Państwowych: https://www.instagram.com/lasy_panstwowe/?hl=pl
TT: rzecznika prasowego Lasów Państwowych: https://twitter.com/AnnaMalinowskLP
Strona WWW Lasów Państwowych: www.lasy.gov.pl

Opracowanie: KG PSP
Działania strażaków OSP Milicz przy zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2
Nasi strażacy od początku ogłoszenia epidemii koronawirusa na terenie Polski, czyli od ok. połowy marca, włączyli się aktywnie do działań związanych z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.
Strażacy OSP Milicz niosą pomoc mieszkańcom miasta i gminy Milicz w związku z występującym zagrożeniem koronawirusem. Są odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, dostosowane do charakteru działań.
W ramach prowadzonych działań pomocowych, strażacy ściśle współpracują z jednostkami samorządu terytorialnego oraz placówkami opieki społecznej, które wyznaczają miejsca, do których pomoc powinna dotrzeć. Strażacy dostarczają żywność oraz pomagają w innych sprawach osobom pozostającym w domowej kwarantannie.Strażacy uczestniczą również w przekazywaniu informacji komunikatów oraz apeli wystosowanych do mieszkańców przez gminę Milicz. Razemz naszymi strażakami w przekazywaniu komunikatów uczestniczą strażacy z Jednostek OSP Bartniki, Gądkowice, Pracze, Olsza, Piotrkosice i Czatkowice.
Działania te nie mają wpływu na gotowość operacyjną Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej. Interwencje wynikające z realizacji ustawowych i statutowych zadań, obsługiwane są jak dotychczas.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04-05-2020 11:44
Z okazji Dnia Strażaka Zarząd OSP w Miliczu pragnie złożyć wszystkim strażakom serdeczne życzenia z okazji ich święta! Tyle powrotów ile wyjazdów, odwagi i szczęścia Gaszenie Kogut Strażak

08-03-2020 16:38
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich Naszych dziewczyn Strażakz Jednostki oraz wszystkich pań Strażak Upup Wink

18-02-2020 10:37
Zarząd OSP Milicz przypomina i zaprasza wszystkich członków na Walne Zebranie Sprawozdawcze, które odbędzie się 29.02.2020 r. w Barze Pelikan o godz. 17.00. Zapraszamy Strażak Kogut

24-12-2019 14:47
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 Roku. StrażakTylu powrotów ilu wyjazdów Kogut

11-12-2019 15:17
Zapraszamy wszystkich członków OSP Milicz na spotkanie wigilijne, które odbędzie się 20.12.2019 r. o godz. 19.00 w Naszej remizie Strażak

04-05-2019 21:30
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Strażaka dla wszystkich strażaków Gaszenie Kogut

21-04-2019 14:25
Wesołego Alleluja życzy Zarząd OSP Milicz Kogut Gaszenie

21-04-2019 14:24
Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy czynnie pomogli w Warcie przy Bożym Grobie i jej bardzo sprawnym przeprowadzeniu Strażak

21-04-2019 14:21
StrażakWesołych Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich Strażak Kogut

01-01-2019 00:04
Upup KogutSzczęśliwego Nowego Roku 2019 dla Wszystkich Grin Kogut StrażakTylu powrotów ile wyjazdów Kogut Strażak

31-12-2018 21:47
Dziękuję wszystkim Naszym strażakom za społeczną służbę dla naszych mieszkańców w 2018 roku Upup Strażak Kogut

25-12-2018 15:16
Dziękuję bardzo wszystkim strażakom Naszej Jednostki, którzy mimo świąt czynnie brali udział w działaniach ratowniczo-gaśnicz
ych na terenie gminy Milicz Gaszenie Strażak Upup

15-11-2018 16:43
Bardzo dziękuję wszystkim członkom OSP Milicz za pomoc przy przeprowadzeniu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyzę Kogut Upup

09-11-2018 15:54
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i udział w powiatowym ćwiczeniu obronnym pk. "Listopad 2018" Strażak

30-10-2018 11:15
Witam wszystkich, zbliża się Święto Zmarłych. Proszę nie zapomnijmy o naszych druhach, którzy odeszli na wieczną warte do św. Floriana. Odwiedźmy cmentarze, zapalmy znicze na znak pamięci o nich Strażak

5,922,289 unikalne wizyty