24-06-2021 04:57
Nawigacja
· Strona główna
· Historia OSP Milicz
· Sprzęt
· Zarząd
· Filmy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Download
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 17
· Najnowszy użytkownik: Robert
Ostatnie komentarze
News
Pierwsza karetka przyj...
strazak1 to jakiś prof...
w czym ten sprzęt jest...
a jakie prace wykonały...
A gdzie kur... OSP Suł...
Artykuły
Ładne maszyny. Życzę d...
Zdjęcia
Jak tam pasażerka z pr...
Michałowo wyciągnij te...
Fajne wozy bojowe --
Młody :P
a to kto stoi z Wojcie...
Inne
Co nie można :) :P i c...
Hej...to moje nagranie...
Pierwszy zastęp na mie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· system nawadniania o...
· Gry
· Spokój.
· Strażacy na medal - ...
· Strażacy na medal - ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Powitanie

W roku 2021 do dnia dzisiejszego Jednostka Operacyjno-Techniczna OSP w Miliczu brała udział w 92 działaniach ratowniczo-gaśniczych, 0 zabezpieczeniach operacyjnych terenu chronionego oraz w 0 ćwiczeniach organizowanych przez PSP.

Numer konta OSP Milicz 35 9582 0000 2000 0000 0303 0001

Darowizny proszę wpłacać z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe OSP"

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE OSP MILICZ
UWAGA WSZYSCY CZŁONKOWIE OSP MILICZ!!!!!

ZARZĄD OSP MILICZ INFORMUJE ŻE DNIA 04 LIPCA 2021 ROKU O GODZINIE 15:00 W BARZE "PELIKAN" ODBĘDZIE SIĘ WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE OSP MILICZ. OBECNOŚĆ WSZYSTKICH CZŁONKÓW OBOWIĄZKOWA.
PRZYPOMINAMY ŻE PRAWO GŁOSU MAJA TYLKO OSOBY KTÓRE MAJĄ OPŁACONĄ SKŁADKĘ CZŁONKOWSKĄ W WYSOKOŚCI 25 ZŁ !!!!

Drabina Mechaniczna Iveco 140-25/Magirus w OSP Milicz
W dniu 15.06.2021 r., w godzinach popołudniowo-wieczornych, do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu przyjechał, za pośrednictwem naszych strażaków: dh Patryka Witka, dh Macieja Jagodzińskiego, dh Piotra Misiewicza i dh Grzegorza Dudy, najnowszy nabytek milickich ochotników, czyli drabina mechaniczna Iveco 140-25/Magirus. Staraniem milickiej jednostki samochód ten, przy pomocy naszych niezawodnych Przyjaciół z Niemiec, z partnerskiego miasta Lohr nad Menem, został zakupiony przez OSP Milicz od jednostki w Langweid. Nasi niemieccy przyjaciele, to członkowie Stowarzyszenia Partnerskiego w Lohr nad Menem, Joachim Mantel oraz Aneta i Volker Kirsch. Zakup tego wozu jest upamiętnieniem 20-tej rocznicy współpracy partnerskiej naszych miast: Milicza i Lohr.Zakupiony pojazd, to drabina mechaniczna o wysięgu 30-tu metrów na podwoziu Iveco 140-25, jej zabudowę wykonała firma Magirus. Pojazd posiada trzyosobową kabinę w układzie 1+2, napęd 4x2, a także trzyosobowy kosz z układem sterowniczym. W momencie przyjazdu do Milicza,pojazd posiadał już część niezbędnego wyposażenia. Samochód jest w bardzo dobrym stanie technicznym i już niebawem, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dopuszczeń i homologacji, zostanie włączony do podziału bojowego milickiej Jednostki, gdzie będzie pełnił służbę dla bezpieczeństwa mieszkańców Milicza i okolic.
Zarząd i strażacy Jednostki OSP Milicz bardzo dziękują sponsorom bez których nie byłby możliwy jej zakup:
- Bank Spółdzielczy w Miliczu;
- Nadleśnictwo Milicz;
- Nadleśnictwo Lubin;
- Stowarzyszenie Partnerskie w Lohr nad Menem;
- …i wielu, wielu innym, którym jeszcze raz za okazaną nam pomoc serdecznie dziękujemy, w myśl strażackiego zawołania: Bogu na Chwałę, Bliźniemu na Ratunek!!!
#Narodowy Program Szczepień –OSP Milicz pomaga dotrzeć do punktów szczepień
W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy OSP Milicz pomagają dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Akcja jest prowadzona we współpracy z punktami szczepień oraz jednostkami samorządu terytorialnego, w naszym przypadku gminą Milicz.Cała akcja rozpoczęła się w połowie stycznia. Od jej początku Jednostka OSP Milicz przewiozła do punktów szczepień 41 osób. Ostatnie osoby przewieziono w środę09.06.2021 r. – dwie osoby i w czwartek10.05.2021 r. – także dwie osoby . Nasi strażacy dowozili także zespoły szczepiące pacjentów w ich miejscach zamieszkania, czyli osób nie mogących opuścić swoich miejsc zamieszkania, ze względu na aktualny stan zdrowia.
W ramach prowadzonych działań strażacy włączyli się również w akcję informacyjną, dystrybuując ulotki na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19.
Pod numerem telefonu 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Niebezpieczne konary w Miliczu
Dzisiaj, tj. 05.06.2021 r., w godzinach południowych zastęp JOT OSP Milicz, na samochodzie GBA 3,5/29, został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznych konarów drzewa, które spadły na ciąg pieszo-rowerowy na milickim zalewie, przy ul. Kolejowej. Konary drzewa spadły na bardzo w tym dniu uczęszczany fragment ścieżki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy niezwłocznie przystąpili do usunięcia zagrożenia za pomocą pilarek łańcuchowych. Pocięte konary, strażacy usunęli na pobocze ścieżki. W zdarzeniu udział brał wspólnie z naszymi strażakami, zastęp z JRG Milicz.W wyniku wspólnych działań, zagrożenie usunięto. Cała akcja trwała ok. 1 godz.
Strażacy OSP Milicz na procesji Bożego Ciała w Miliczu
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu od bardzo wielu lat uczestniczą w obchodach różnych świąt w Miliczu. W dniu 03.06.2021 roku uczestniczyli w uroczystej procesji święta Bożego Ciaław parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu.Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.
Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał, przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: "[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia." Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317). W 1955 Pius XII wprowadzając swoje reformy liturgiczne zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 r.nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysteriipaschalis).W formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego rozdzielnie obchodzi się święto Bożego Ciała i Bożej Krwi: 1 lipca obchodzone jest święto Przenajświętszej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (FestumPretiosissimiSanguinis Domini NostriJesu Christi).Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.
Niebezpieczna kolizja w Gogołowicach
W dniu 27.05.2021 r., w godzinach popołudniowo-wieczornych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło,w miejscowości Gogołowice (gmina Milicz). Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy osobie uczestniczącej w kolizji, a także postawienia na koła pojazdu, biorącego udział w zdarzeniu. W groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz. W zdarzeniu brał udział samochód osobowy, który przewrócił się na bok. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję oraz LPR (Ratownik 21). Opisywana akcja trwała ok. 1 godz.
Usuwanie substancji ropopochodnej w m.Wszewilki
W dniu dzisiejszym, tj. 27.05.2021 roku, nasi strażacy na samochodzie Man GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy substancji ropopochodnej, która miała miejsce na terenie Wszewilek. Plama była dosyć długa, a łączna jej długość to ok. 1 km. Zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych. Strażacy po dojechaniu na miejsce, zabezpieczyli teren akcji i przystąpili do usunięcia zagrożenia. Całemu zdarzeniu towarzyszył intensywny ruch drogowy, dlatego też strażacy musieli dodatkowo kierować ruchem pojazdów. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Wspólnie z Naszą Jednostką w opisywanych działaniach udział brali strażacy z JRG Milicz.
Usuwanie powalonego drzewa w Kątach 26.05.2021 r.
Dzisiaj, tj. 26.05.2021 r., w godzinach południowych zastęp JOT OSP Milicz, na samochodzie GBA 3,5/29, został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do przewróconego na budynek gospodarczy drzewa. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy niezwłocznie przystąpili do usunięcia zagrożenia za pomocą autodrabiny i pilarek łańcuchowych. W zdarzeniu udział brały wspólnie z naszymi strażakami, zastępy z JRG Milicz.W wyniku wspólnych działań, zagrożenie usunięto. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Na miejsce zostało zadysponowane także Pogotowie Energetyczne.
Konar drzewa przewrócony na dom w Sławoszowicach
Dzisiaj, tj. 22.05.2021 r., w godzinach południowych zastęp JOT OSP Milicz, na samochodzie GBA 3,5/29, został zadysponowany przez SK KP PSP w Miliczu do przewróconego na dom mieszkalny konaru drzewa. W wyniku silnych podmuchów wiatru, część drzewa została powalona. Konar drzewa spadając uszkodził część budynku mieszkalnego. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy niezwłocznie przystąpili do usunięcia zagrożenia za pomocą autodrabiny i pilarek łańcuchowych. Działania strażaków w tym miejscu polegały także na kierowaniu ruchem i zabezpieczeniu uszkodzonego dachu plandeką ochronną dostarczoną przez GCZK w Miliczu. W zdarzeniu udział brały wspólnie z naszymi strażakami, zastępy z JRG Milicz.W wyniku wspólnych działań, zagrożenie usunięto i zabezpieczono dach. Cała akcja trwała ok. 4 godz. Na miejsce zostało zadysponowane także Pogotowie Energetyczne.
Nocne poszukiwania w okolicy Słabocina
W dniu 15.05.2021 r. ok. godz. 2.00, JOT OSP Milicz w sile jednego zastępu na samochodzie MAN GBA 3,5/29 został zadysponowany do poszukiwań zaginionego mężczyzny. Z posiadanych przez Policję informacji wynikało, że poszukiwania powinny być prowadzone w okolicach stawów znajdujących się koło miejscowości Słabocin (gm. Cieszków). Po dojechaniu na miejsce działań, strażacy niezwłocznie przystąpili do akcji poszukiwawczej. Zaginionego szukano przy stawach, poszukiwanym był wędkarz na rybach. Teren przy rzece był równocześnie przeszukiwany przez strażaków i policjantów, łącznie kilkadziesiąt osób. Działania powiodły się, a znaleziony, zziębnięty mężczyzna został zabrany przez ZRM na badania. Cała akcja trwała ok. 2 godz. W działaniach poszukiwawczych brało udział 5 zastępów, w tym 1 z JRG Milicz, 1 z OSP Milicz, 2 z OSP Cieszków i 1 z OSP Guzowice. Wspólnie ze strażakami w poszukiwaniach brali udział policjanci z KPP w Miliczu (dwa radiowozy).
Kolizja drogowa w Miliczu
W dniu 14.05.2021 r., w godzinach popołudniowo, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej w Miliczu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia ewentualnej pomocy osobie uczestniczącej w kolizji, kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu po kolizji. W niebezpiecznie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz i WSP Milicz. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję oraz ZRM. Opisywana akcja trwała ok. 1 godz.
#SzczepimySię. Strażacy OSP Milicz pomaga w transporcie osób do punktów szczepień
Strażacy OSP Milicz nadal pomagają w dotarciu do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie i zostały wskazane przez Urząd Miejski w Miliczu. Akcja przebiega z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od początku akcji Jednostka OSP Milicz przewiozła do punktów szczepień 37 osób. Ostatnie osoby przewieziono w czwartek 06.05.2021 r. – dwie osoby i w dniu dzisiejszym, tj. 07.05.2021 r. – jedna osoba.
Działania prowadzone są w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 we współpracy z punktami szczepień oraz Urzędem Miejskim w Miliczu.
Przypominamy, że pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Izolowane zdarzenie ratownictwa medycznego w Miliczu
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG) ma na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska. Jedną z dziedzin, które realizują jednostki ochrony przeciwpożarowej jest ratownictwo medyczne, a także współpraca z jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W ramach tych działań strażacy uczestniczą m.in. w tzw. izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. Są to zdarzenia, do których nie ma możliwości natychmiastowego zadysponowania karetki lub gdy przewidywany czas dotarcia karetki jest znacznie dłuższy, niż czas dotarcia straży pożarnej. Mogą to być także zdarzenia, do których doszło w pobliżu siedziby straży lub też zdarzenia, na które natrafili strażacy przejeżdżając akurat w pobliżu.
W tym roku odnotowaliśmy kilka takich zdarzeń. W 1 przypadku doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Zarówno JRG, jak i jednostki OSP włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego posiadają na wyposażeniu automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), które wspomagają resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzoną przez ratowników. Umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwalają strażakom udzielać pomocy medycznej w wielu różnych sytuacjach.
Strażacy współpracują również z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Współpraca ta polega chociażby na zabezpieczaniu lądowań statków powietrznych (śmigłowców) LPR. Strażacy posiadają specjalne przeszkolenie w tym zakresie, co pozwala wylądować śmigłowcowi w dogodnym miejscu, możliwie blisko miejsca zdarzenia. W bieżącym roku nasi strażacy zabezpieczali 1 takie lądowanie. Należy tu podkreślić, że podczas oczekiwania na przylot śmigłowca nie stoimy obok i nie czekamy tylko, aż zespół LPR podejmie swoje czynności. Oczekując udzielamy poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Nie inaczej było i tym razem. Nasi strażacy otrzymali wezwanie do mieszkańca Milicza, którego stan zdrowia nagle uległ znacznemu pogorszeniu. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Ogrodowej. Strażacy po dojechaniu na miejsce, zabezpieczyli teren akcji i natychmiast przystąpili do udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej (KPP) osobie zagrożonej. Następnie przygotowali lądowisko dla helikoptera medycznego z LPR, który został zadysponowany z bazy HEMS w Ostrowie Wlkp. (Ratownik 21). Po wylądowaniu helikoptera ratowniczego, pacjent został przekazany załodze medycznej i przetransportowany do szpitala. Razem z nami w tych działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz. Całe zdarzenie trwało ok. 1 godz.
Bogu na chwałę ludziom na ratunek. Dzisiaj Dzień Strażaka!
“Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - tak brzmi zawołanie Strażaków - osób, które poświęcają swoje zdrowie, często narażając również życie w imię ratowania innych. Mówi się, że to właśnie strażacy wchodzą tam, skąd inni uciekają. 4 maja przypada dzień św. Floriana - patrona Strażaków. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Strażaka, oddając hołd tym, którzy polegli podczas akcji i dziękując tym, którzy w dalszym ciągu wykazują się odwagą, ratując potrzebujących.
Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto dedykowane wszystkim pracownikom PSP i ochotnikom OSP, którzy w codziennej pracy wykazują się odwagą i bohaterstwem. Obchody przypadają w dniu św. Floriana - patrona Strażaków. Strażacy to osoby pełne odwagi i pasji, dla których priorytetem jest chęć niesienia pomocy innym.W obecnej sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć, uroczystości nie mogą odbywać się zgodnie z tradycją - to jednak nie przeszkadza nam w tym,aby wyrazić wdzięczność i podziw dla Strażaków, Druhen i Druhów, dziękując za trud i starania, jakie wkładają w swoje codzienne obowiązki

Z okazji Dnia Strażaka Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu pragnie złożyć wszystkim strażakom serdeczne życzenia z okazji ich święta! Oby w codziennych trudach pracy towarzyszyło Wam męstwo, a powrotów z akcji było tyle samo, co wyjazdów. Doceniamy trud Waszej pracy, dlatego dziękujemy za odwagę, poświęcenie oraz służenie pomocą w ekstremalnych sytuacjach. Niech Św. Florian ma Was w swojej opiece. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!
Skutki Niżu Daniel w Miliczu i okolicach
Intensywne opady deszczu wraz z silnymi porywami wiatru, zachmurzone niebo i brak szans na rozpogodzenie, a wszystko to za sprawą Niżu Daniel, który przemieścił do nas z zachodu Europy. Mimo świątecznego dnia (Święto Flagi), miliccy strażacy kilkanaście razy byli wzywani do różnego rodzaju zdarzeń. Głównie były to podtopione posesje i domy mieszkalne, oraz niedrożne rowy i przepusty, które powodowały podtopienia. Były to także powalone drzewa. Nasza Jednostka odnotowała 2 wyjazdy na trenie chronionym, związane z usuwaniem skutków tego frontu atmosferycznego. Były to zdarzenia w Gogołowicach i Sulimierzu (gmina Milicz). Razem z nami w tych działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz i OSP Sułów. Oto kilka zdjęć z naszych działań, które zakończyły się udzieleniem skutecznej pomocy potrzebującym mieszkańcom.
Niebezpieczna plama substancji ropopochodnej w Miliczu
W dniu dzisiejszym, tj. 30.04.2021 roku, nasi strażacy na samochodzie Man GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SKKP w Miliczu, do usuwania niebezpiecznej plamy substancji ropopochodnej, która miała miejsce na terenie Milicza. Plama była dosyć długa, a łączna jej długość to ok. 1,5 km. Zdarzenie miało miejsce u zbiegu ulic Dąbrowskiego (droga gminna), Powstańców Wlkp. (droga powiatowa) i Trzebnickiej (DK 15) w godzinach porannych. Strażacy po dojechaniu na miejsce, zabezpieczyli teren akcji i przystąpili do usunięcia zagrożenia.Całemu zdarzeniu towarzyszył intensywny ruch drogowy, dlatego też strażacy musieli dodatkowo kierować ruchem pojazdów. Niebezpieczny wyciek zneutralizowano za pomocą sorbentu, którego zużyto ok. 200 kg. Tylko nasi strażacy zużyli ok. 100 kg sorbentu. Cała akcja trwała ok. 1 godz. Wspólnie z Naszą Jednostką w opisywanych działaniach udział brali strażacy z JRG Milicz (jeden zastęp) i WSP Milicz.
Strażacy z OSP Milicz włączyli się w akcję sprzątania świata
22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji strażacy z OSP Milicz w sobotę 24 kwietnia 2021 r. wyruszyli w teren, aby posprzątać "kawałek" małej ojczyzny.
W sobotę strażacy z OSP Milicz wyposażeni w rękawice robocze i odpowiednie worki, wyruszyli w teren. Sprzątano najbliższą okolicę remizy strażackiej - ul. Kuźniczą, okolice targowiska miejskiego i parkingu przy ul. Działkowej, brzeg płynącej koło remizy Młynówki, czyli al.Strażacką.W akcji sprzątania wzięło udział kilkunastu strażaków milickiej Jednostki razem z młodymi członkami MDP Milicz, należącymi do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.Akcja ma na celu edukację oraz pokazanie problemu, jakim są porzucane przez ludzi odpady. Najczęściej spotykana frakcja to butelki szklane i plastikowe. Zachęcamy do udziału w akcji sprzątania świata. Warto zacząć od własnej okolicy. Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia, jednak warto pamiętać o naszej planecie każdego dnia, żeby żyło nam się lepiej i w zgodzie z naturą – podkreślają strażacy z OSP Milicz.
Akcja została przeprowadzona w reżimie sanitarnym i zakończyła się zebraniem 15-u worków odpadów.
Kolizja drogowana DK 15
Dzisiaj, tj. w dniu 18.04.2021 r., w godzinach popołudniowo-wieczornych, nasi strażacy na samochodzie MAN GBA 3,5/29, zostali zadysponowani przez SK KP PSP w Miliczu do niebezpiecznej kolizji, do której doszło, w ciągu drogi krajowej nr 15, w okolicach miejscowości Miłochowice (28+000 – 28+100 km). Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy osobie uczestniczącej w kolizji, kierowaniu ruchem drogowym oraz pomocy Służbie Drogowej przy posprzątaniu po kolizji a także Pomocy Drogowej przy usunięciu pojazdu, biorącego udział w zdarzeniu. W groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasi strażacy w tych działaniach uczestniczyli razem ze strażakami z JRG Milicz (dwa zastępy). W zdarzeniu brał udział samochód osobowy, który dachował. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję oraz Służbę Drogową i Pomoc Drogową (2 pojazdy). Opisywana akcja trwała ok. 1,5 godz.
Kampania Stop Pożarom Traw Sezon 2021
FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/
Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/ – tu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały!

Kampania „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r. Jej przebieg ze względu na pandemię koronawirusa ograniczał się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Dzięki aktywności oficerów prasowych w całym kraju wiedza ta dociera do wielu ludzi.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Ziemia jest tylko jedna... Pamiętaj #stoppozaromtraw

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami.

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.

Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.
Pożar nieużytków w Nowym Grodzisku
Pracowitą niedzielę – 11.04.2021 r., mieli miliccy strażacy. Zastęp milickiej Jednostki został zadysponowany, w godzinach południowych, na samochodzie MAN GBA 3,5/29, do gaszenia pożaru nieużytków oraz szkółki drzewek iglastych, jaki wybuchł w miejscowości Nowe Grodzisko (gm. Milicz). Po przyjeździe na miejsce, strażacy stwierdzili, że ogień objął powierzchnie ok. 1ha i jest w fazie rozwijania się. Pożarowi towarzyszyły intensywne podmuchy wiatru. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ugaszeniu palących się nieużytków, głównie suchej trawy i uprawy drzewek iglastych, (teren akcji to częściowo szkółka), za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego i dwóch prądów wody podanych w natarciu. Wspólnie z nami w działaniach uczestniczyli strażacy z JRG Milicz i OSP Gądkowice. Na miejsce akcji zadysponowany został także patrol Policji. Wszystkie podjęte czynności okazały się skuteczne, pożar ugaszono.Działania trwały ok. 2 godz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

01-06-2021 11:13
KogutZ okazji Dnia Dziecka wszystkim członkom MDP Milicz życzymy wspaniałych prezentów, wielu uśmiechów oraz niezapomnianych przygód Strażak Upup

04-05-2021 11:42
Z okazji Dnia Strażaka życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz nieustającej opieki Świętego Floriana dla Was i Waszych Rodzin Strażak

03-04-2021 19:35
W tym trudnym dla wszystkich czasie, najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, spokojnych, bezpiecznych, zdrowych i rodzinnych świąt i nadziei na normalne, lepsze jutro Wink Strażak Kogut

08-03-2021 13:21
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet, w imieniu własnym i wszystkich strażaków ochotników Jednistki OSP Milicz, dziękujemy za to, że swoją postawą ocieplacie wizerunek Naszej Formacji Buziak* Strażak

01-02-2021 08:45
Zarząd OSP Milicz dziękuje wszystkim strażakom Naszej Jednostki, którzy pomagają w utrzymaniu jej gotowości bojowej Upup Strażak Kogut

24-12-2020 15:44
Wesołych i bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2021 Roku Strażak KogutTylu powrotów ilu wyjazdów Kogut Strażak

14-12-2020 11:15
Dziękujemy wszystkim strażakom OSP Milicz, którzy pomogli w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki Strażak Zawsze jest dobry czas, aby pomagać innym... Upup

28-08-2020 10:40
Dziękujemy wszystkim strażakom OSP Milicz, którzy aktywnie uczestniczyli w ostatnich dniach, usuwaniu skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych na terenie gminy i powiatu Upup Strażak

24-07-2020 08:06
Przypominam członkom JOT-u o szkoleniu i ćwiczeniach , które odbędą się w dniu 01.08.2020 r. Zbiórka w remizie o godz. 16.40. Zapraszamy Strażak Gaszenie Kogut

04-05-2020 11:44
Z okazji Dnia Strażaka Zarząd OSP w Miliczu pragnie złożyć wszystkim strażakom serdeczne życzenia z okazji ich święta! Tyle powrotów ile wyjazdów, odwagi i szczęścia Gaszenie Kogut Strażak

08-03-2020 16:38
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich Naszych dziewczyn Strażakz Jednostki oraz wszystkich pań Strażak Upup Wink

18-02-2020 10:37
Zarząd OSP Milicz przypomina i zaprasza wszystkich członków na Walne Zebranie Sprawozdawcze, które odbędzie się 29.02.2020 r. w Barze Pelikan o godz. 17.00. Zapraszamy Strażak Kogut

24-12-2019 14:47
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 Roku. StrażakTylu powrotów ilu wyjazdów Kogut

11-12-2019 15:17
Zapraszamy wszystkich członków OSP Milicz na spotkanie wigilijne, które odbędzie się 20.12.2019 r. o godz. 19.00 w Naszej remizie Strażak

04-05-2019 21:30
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Strażaka dla wszystkich strażaków Gaszenie Kogut

7,596,774 unikalne wizyty